Wiadomości z Zabrza

Jak pozbyć się gruzu z budowy?

  • Dodano: 2022-02-28 13:30, aktualizacja: 2022-03-01 12:43

Pozbycie się gruzu z budowy domu lub innego budynku to niekoniecznie łatwe działanie, jednak absolutnie niezbędne. Nielegalne wyrzucanie tego typu odpadów do lasu lub do śmieci komunalnych wiąże się z surowymi karami i degradacją środowiska naturalnego. Podpowiadamy, jak w sposób legalny i bezpieczny pozbyć się gruzu i innych poremontowych zanieczyszczeń.

Propozycje od miast, gmin i powiatów

Aby w prawidłowy i kontrolowany sposób pozbyć się gruzu z budowy, do wyboru mamy kilka rozwiązań. Jednym z nich jest skorzystanie z usług oferowanych w tym zakresie przez urząd miasta, gminy lub powiatu, który zamieszkujemy. Wywóz gruzu oraz śmieci poremontowych w tym przypadku odbywa się przeważnie bezpłatnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przeważnie odbywa się to zaledwie kilka razy w roku. Dlatego odpowiednio wcześniej warto skontaktować się z danym przedsiębiorstwem komunalnym, aby otrzymać informacje o konkretnych terminach odbioru gruzu i innych odpadów budowlanych.

Czy jest możliwość samodzielnego wywozu gruzu?

Samodzielny wywóz gruzu jest jak najbardziej możliwy, jednak niemal wyłącznie wtedy, kiedy jest go niewiele lub posiadamy specjalnie przeznaczony do takich działań sprzęt. W tym przypadku gruz oraz inne poremontowe odpady wywozi się do lokalnego PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub na specjalnie wyznaczone do tego składowisko. W obu tych przypadkach zalecany jest wcześniejszy kontakt z danym miejscem odbioru zanieczyszczeń, w celu ustalenia, czy na pewno można je oddać, ponieważ nie wszystkie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują gruz. Przeważnie jest to kwestia indywidualna, uzależniona od ustaleń lokalnych samorządów.

Jaka jest oferta specjalistycznych firm?

Aby w pełni legalnie, bezpiecznie i bez przykrych niespodzianek pozbyć się gruzu oraz innych poremontowych odpadów, warto zamówić specjalne kontenery na gruz, które służą do przechowywania oraz transportowania tego typu materiałów. Przy mniejszych ilościach zanieczyszczeń zalecane są z kolei worki Bigbag, czyli specjalistyczne, elastyczne torby różnych rozmiarów, przeznaczone do przechowywania i transportowania materiałów sypkich oraz pylących się. Zarówno kontenery, jak i worki zamówić można w firmie specjalizującej się w wywozie gruzu i odpadów budowlanych, takiej jak gruzo.pl. Firma ta posiada wszelkie zezwolenia na prowadzone działania oraz niezbędne certyfikaty, dzięki czemu zapewnia bezpieczny i legalny wywóz gruzu oraz wszelkiego rodzaju poremontowych zanieczyszczeń. Dysponuje także wyspecjalizowanymi pojazdami oraz umowami z zakładami utylizacyjnymi.

Dostępne są kontenery na gruz różnej wielkości, co sprawia, że łatwo można je dopasować do ilości pozostałego po budowie lub remoncie gruzu. Mogą być dostarczone pod wskazany adres nawet tego samego dnia, w którym zostały zamówione i pozostać do dyspozycji tak długo, jak tylko są potrzebne. Po zapełnieniu kontenerów na gruz są one odbierane i dostarczane do punktu, w którym przeprowadzana jest odpowiednia segregacja umieszczonych w nich odpadów, które następnie poddawane są stosownemu recyklingowi.

Kary za nielegalne pozbywanie się gruzu z budowy

To, w jaki sposób powinien odbywać się legalny i bezpieczny wywóz gruzu, określają przepisy, które za niezgodne z prawem działania przewidują surowe kary. Wywożenie gruzu i innych budowlanych odpadów do lasu, na polanę lub wyrzucenie ich do rzeki grozi karą finansową w wysokości od 20 zł do nawet 5000 zł. W skrajnych przypadkach możliwa jest także kara aresztu lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 8 lat. Z kolei przechowując gruz na działce, spodziewać się można kary pieniężnej w wysokości do 1500 zł.

Chcąc pozbyć się gruzu z budowy mamy do wyboru kilka możliwości, co pozwala dopasować najlepsze rozwiązanie do naszych indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wywóz gruzu zawsze odbywać się musi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Za nielegalne jego składowanie oraz wyrzucanie grożą nie tylko kary finansowe, ale także kara aresztu lub pozbawienia wolności. Najbezpieczniejszym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz oraz wywóz odpadów przez specjalizującą się w takich działaniach firmie, np. gruzo.pl, która posiada wszelkie niezbędne uprawnienia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.