Wiadomości z Zabrza

Jak nie wpaść w spiralę długów?

  • Dodano: 2017-10-11 10:00

Spirala długów może dotknąć każdego z nas. Gdy nasze dochody są niższe od wydatków, wtedy możemy szybko popaść w długi, pożyczają coraz to więcej pieniędzy. To pierwszy krok ku spirali zadłużenia. O czym powinniśmy pamiętać, aby się przed nią uchronić?

W dzisiejszych czasach o pożyczkę jest naprawdę bardzo łatwo – możemy uzyskać ją nawet całkowicie przez internet. Szybkie i wygodne pożyczka online oferowane są zarówno przez banki, jak i przez firmy pożyczkowe działające pozabankowo. Możemy też wziąć kredyt samochodowy, możemy kupić mieszkanie na kredyt albo wybudować dom. W sklepach z kolei możemy wziąć zakupy na raty.

Tak łatwa dostępność pożyczek i kredytów powoduje, że istnieje też większa szansa na kłopoty w związku z powstaniem spirali długów.

Czym jest spirala długów?
Mówimy tutaj o sytuacji, gdy dochodzi do zaciągania pożyczek po to, aby spłacać wcześniejsze. Przykładowo, klient banku bierze pożyczkę gotówkową na określone zakupy. Nie wystarcza mu jednak na spłatę rat, ponieważ jego dochody nie są wystarczające albo koszty są za duże. Wobec tego bierze chwilówki w firmach pozabankowych – jedną, dwie. Potem może także wziąć inne pożyczki pozabankowe.

W rezultacie spirala długów to zadłużenie u różnych firm pożyczkowych i banków, które jest bardzo trudne w spłacie ze względu na brak odpowiedniej zdolności kredytowej klienta. Jego comiesięczne raty stają się coraz wyższe, a w końcu mogą zacząć przekraczać dochody.

Jak ochronić się przed spiralą długów?
Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko związane ze spiralą długów, powinniśmy przede wszystkim odpowiedzialnie zaciągać pożyczki. Nie pożyczajmy pieniędzy, gdy wiemy, że nasza kondycja finansowa nie jest zbyt dobra. Postarajmy się wtedy o pozyskanie innych dochodów oraz o zmniejszenie kosztów.

Gdy nie prowadzimy jeszcze domowego budżetu wraz z zapisywaniem wszystkich dochodów i wydatków, warto zacząć. Możemy wtedy mieć znacznie łatwiejsze rozeznanie w naszej sytuacji finansowej i tym samym możemy też łatwiej określić, czy możemy pozwolić sobie na pożyczkę. Hiszpańska wersja językowa: prestamos online

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.