Wiadomości z Zabrza

Jak nauczyć dziecko samodzielności, towarzysząc mu podczas wspólnych wycieczek?

  • Dodano: 2024-05-08 08:30, aktualizacja: 2024-05-08 08:37

Nauka samodzielności u dziecka to proces, który warto wspierać nie tylko w domowych czy szkolnych warunkach. Można to robić także w czasie rodzinnych wyjazdów czy krótkich wycieczek. Jak to robić i na co zwracać uwagę, by Twoje dziecko stało się coraz bardziej zaradne? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Dlaczego samodzielność dziecka jest ważna?

Kilkulatek, który potrafi sam się ubrać, zjeść posiłek trzymając łyżkę czy posprzątać swoje zabawki to duże odciążenie dla rodziców. Warto jednak pamiętać, że głównym wygranym w takiej sytuacji jest dziecko. Bardziej samodzielny maluch jest pewny siebie, wierzy we własne możliwości i chętniej podejmuje się nowych wyzwań. Dlatego warto wspierać dziecko w nauce samodzielności, nie tylko unikając wyręczania go, ale także mobilizując czy motywując. Efekt być może nie będzie widoczny od razu, ale z pewnością będzie zauważalny wraz z rozwojem Twojej pociechy.

Jako rodzice warto wyzbyć się potrzeby silnej kontroli dziecka. Z racji tego, że opiekunowie są starsi i bardziej doświadczeni, często chcą wyręczyć dziecko albo wpłynąć na jego wybory, przewidując skutki danej sytuacji. Tym samym często blokują dziecięcą chęć eksplorowania świata. Uświadomienie sobie, że to jedna z podstawowych potrzeb i warunków rozwoju malucha, zmniejszy frustrację zarówno dzieci, jak i rodziców.

Kiedy jest dobry czas na naukę samodzielności?

Rodzinne wycieczki czy wyjazdy to świetny moment na naukę i wspieranie samodzielności u dziecka. Warto zacząć to już na etapie pakowania na wyjazd. Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym z powodzeniem może samodzielnie się spakować, jeżeli tylko przygotujesz mu odpowiednią listę na przykład, zawierającą piktogramy. Z kolei młodsze dzieci mogą Ci towarzyszyć w czasie rodzinnego pakowania. Pozwól decydować dziecku o tym, co może ze sobą zabrać na wyjazd. Oczywiście w ramach tego, co konieczne do zabrania.

Nawet krótki, jednodniowy wypad poza miasto to okazja do nauki samodzielności. Możesz przygotować dla dziecka niewielki plecak. Plecaki turystyczne dla dzieci zmieszczą małe zabawki, butelkę z wodą czy przekąski. Twoja pociecha, widząc, że ma takie samo wyposażenie jak Wy, z pewnością poczuje się dumnym uczestnikiem rodzinnej eskapady. Będzie także odpowiedzialny za swoje jedzenie czy też drobne przekąski dla całej rodziny.

Jakie są inne działania, które pośrednio wpływają na samodzielność dziecka?

Dzieci lubią czuć się potrzebne, dlatego w czasie wyjazdów czy wakacji angażuj je także w drobne czynności, na przykład w hotelu, przy rozpakowywaniu, podawaniu różnych rzeczy czy przygotowywaniu posiłków. Nauka samodzielności dziecka to także chwalenie go i motywowanie do działań. Może się to odbywać na przykład w czasie zabawy na plaży czy nauki różnych nowych aktywności, na przykład pływania.

Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom, nauka samodzielności przyjdzie z łatwością i korzyścią dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że zaradne dziecko to także krok w kierunku łatwiejszej adaptacji w przedszkolu czy w szkole.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.