Wiadomości z Zabrza

Instalacja gazowa w domu - projekt, instalacja. Jak to się robi?

 • Dodano: 2022-05-13 08:45, aktualizacja: 2022-05-13 08:54

Poprawnie wykonana instalacja gazowa w domu - to rozwiązanie pozwalające zapewnić komfortowe ogrzewanie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także ich zaopatrzenie w wodę ciepłą. Wszystko, o czym powinieneś wiedzieć, decydując się na zamontowanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnej, zamieściliśmy w poniższym artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na przygotowanie instalacji gazowej w domu?

Nowoczesne instalacje gazowe są komfortowe w użyciu i działają niezawodnie, więc każdy użytkownik może także mieć pewność ich wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ponadto tworzenie takich instalacji nie zajmuje dużej ilości czasu, a wszystkie rury i elementy wspomagające można umieścić nawet na bardzo ograniczonej powierzchni. 
Do innych zalet instalacji gazowych można także zaliczyć minimalny poziom zanieczyszczenia powietrza podczas spalania gazu w warunkach domowych oraz uniwersalność stosowania gazu. 

Pamiętaj, że stworzona na podstawie schematu dostosowanego do Twoich potrzeb  instalacja gazowa w domu powinna być nie tylko wygodna w wykorzystaniu, ale także maksymalnie bezpieczna. Między innymi, przez autora projektu gazu powinien zostać przewidziany zawór odcinający, ustawiony w miejscu, gdzie rura dostarczająca gaz wchodzi w ziemię. To właśnie ten zawór może uratować życie i zdrowie osób znajdujących się w pomieszczeniu w przypadku wycieku gazu. Ponadto ze względów bezpieczeństwa rury systemu zaopatrzenia w gaz nie mogą zostać ułożone pod fundamentem.

Jak realizowana jest usługa tworzenia instalacji gazowej?

Jaki gaz do ogrzewania w domu będzie najbardziej odpowiedni? Ze względu na rodzaj dostarczanego gazu, istnieje możliwość przygotowania instalacji gazowej dwóch typów: na gaz płynny (LPG) oraz gaz ziemny. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne praktycznie dla każdej zainteresowanej osoby, natomiast drugie wyłącznie dla tych posiadłości, w pobliżu których znajduje się sieć instalacji gazowej.

Przed rozpoczęciem prac dotyczących montażu ogrzewania gazowego lub tworzenia/renowacji instalacja gazowa Lublin w pierwszej kolejności sporządza się projekt instalacji gazowej w domu. Powinien uwzględniać nie tylko długość rur i elementów wspomagających oraz ich lokalizację, ale i materiał, z którego powinny zostać wykonane. Najczęściej rury gazowe w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym są wykonywane ze stali, a do ich połączenia mogą być wykorzystywane różne technologie:

 • Spawanie;
 • Połączenie za pomocą łączników gwintowanych.
 • W niektórych przypadkach może wystąpić potrzeba demontażu starych konstrukcji. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami demontaż instalacji gazowej w mieszkaniu, a także sporządzenie projektu kotłowni gazowej dla domu mogą wykonywać wyłącznie upoważnieni do tego fachowcy.
 • Firmy zakładające instalacje gazowe w domu przestrzegają takiego schematu działań:
 • Pomoc w uzyskaniu pozwolenia na ogrzewanie gazowe w mieszkaniu; 
 • Wybór rodzaju instalacji gazowej wspólnie z klientem;
 • Sporządzenie schematu instalacji gazowej w domu;
 • Przeprowadzenie prac instalacyjnych, podczas których jest tworzony główny zawór gazu w mieszkaniu oraz inne elementy systemu zaopatrzenia w gaz (na przykład montaż kotła);
 • Weryfikacja szczelności wykonanych połączeń;
 • Wybór dostawcy gazu i podpisanie z nim umowy;
 • Rozpoczęcie zaopatrzenia domu lub mieszkania w gaz.

Ile kosztuje przyłącze gazu do skrzynki do domu 2021-2022?

Koszt założenia gazu w domu w znacznym stopniu jest uwarunkowany długością rury na zewnątrz budynku. Jeśli gaz do domu będzie dostarczany za pomocą rury o długości 15 metrów, za usługę jej montażu zapłacimy ok. 1800-2000 zł (zależy to od regionu, a także doświadczenia świadczącej usługę firmy gazowej). W sytuacji, kiedy podczas zmiany przebiegu instalacji gazowej lub założeniu gazu w domu od zera jest wymagana dłuższa rura, jej koszt oblicza się za każdy metr. Cena, w zależności od regionu, w którym są wykonywane prace montażu instalacji gazowej w domu, będzie wynosiła od 64 do nawet 80 zł za każdy metr. W sytuacji, gdy jest zamawiana usługa montażu junkersa gazowego warto dodatkowo liczyć się z wydatkami rzędu 450-600 zł.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.