Odpowiedni wybór oświetlenia do konkretnych pomieszczeń ma ogromny wpływ na wszystkich mieszkańców domu czy biura. Jest to nie tylko kwestia dekoracji wnętrz, lecz także ich funkcjonalności. Barwa światła, moc żarówek oraz ich rozmieszczenie – te wszystkie czynniki przekładają się na wydajność pracy oraz jakość odpoczynku. Zatem ile lumenów na m2 jest potrzebne? Jak powinien być oświetlony salon? Aranżacje, porady i inspiracje znajdują się w poniższym artykule.
Co to są lumeny?
Lumen, najprościej mówiąc, to jednostka miary strumienia świetlnego. Przeglądając produkty w sklepie, można przeczytać, że jedna żarówka ma ich więcej, druga mniej. Co to oznacza? Żarówka, która ma więcej lumenów, będzie świecić mocniej. Najbardziej znaną jednostką w oświetleniu są waty. Wybierając żarówkę do danego pomieszczenia, przeważnie zwraca się uwagę na ten element. W przeszłości, w czasach żarówek żarnikowych to właśnie ta wartość była najważniejsza. Obecnie można znaleźć na półce sklepowej wiele nowych produktów. Pojawiły się na niej świetlówki czy LED-y. Porównywanie konkretnych produktów powinno się opierać o liczbę lumenów.
Ile lumenów na m2?
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie zawsze taka sama liczba lumenów w żarówce oznacza, że oba produkty będą oświetlać pomieszczenie w ten sam sposób. Wszystko zależy od rozmiaru i typu żarówki. Ogromne znaczenie ma również jej umiejscowienie – czy żarówka będzie skierowana na podłogę, czy pod kątem. Istotny jest również fakt, na jakiej wysokości wisi lampa. Im wyżej, tym światło będzie bardziej rozproszone.
Liczba lumenów to ilość światła, które jest emitowane przez dane źródło. Jaka wartość przypada na m2? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Aby obliczyć ilość światła potrzebną do komfortowej pracy w danym miejscu, najpierw trzeba obliczyć liczbę luksów. W tym przypadku również nie ma określonych przepisów co do ilości luksów na m2. Wszystko zależy od preferencji użytkownika oraz ewentualnego przeznaczenia danego pomieszczenia. Można zdecydować się na żyrandol oraz kinkiety, może to być również plafon. Poszukując inspiracji, można trafić na różne strony internetowe. Wiele pomysłów znajduje się na AboutDecor – portalu, który w ekspercki sposób doradza w kwestii urządzania wnętrz.
Jak przeliczyć lumeny na luksy?
Aby przeliczyć lumeny na luksy, można posłużyć się specjalistycznym programem. Należy wziąć pod uwagę liczbę lumenów, która jest potrzebna do komfortowej pracy w danym pomieszczeniu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pole powierzchni, które ma zostać oświetlone. Niektóre pomieszczenia nie wymagają równomiernego oświetlenia ze względu na różne aranżacje. Salon przeważnie podzielony jest na część użytkową oraz wypoczynkową. W tej drugiej nie trzeba dużej ilości światła.
Jaka ilość luksów jest zatem optymalna do danych pomieszczeń? Na różnych stronach internetowych podawane są różne informacje, jednak wygląda to następująco:
- sypialnia – 250 luksów,
- salon – 500 luksów,
- kuchnia – 500 luksów,
- łazienka – 600 luksów.
Wszystkie podane wartości zostały uśrednione. Aranżując pokoje, trzeba samodzielnie podjąć decyzję, jaki typ oświetlenia oraz moc będzie najbardziej właściwa.
Na jakiej podstawie dobrać oświetlenie?
Biorąc się za remont czy wykończenie mieszkania, można mieć w głowie różne aranżacje. Salon może być utrzymany w stylu klasycznym, a np. sypialnia bardziej nowoczesnym. Wszystko zależy od preferencji mieszkańców. Warto jednak pamiętać również o optymalnym oświetleniu. Biorąc pod uwagę przeznaczenie pokoju, dostęp do światła naturalnego oraz czas przebywania w nim, można wybrać optymalną moc i barwę sztucznego światła. Barwy ciepłe wprowadzają przytulny nastrój. To dobry wybór do salonu czy sypialni. Z kolei zimne nadają się do oświetlania większych powierzchni. Jak optymalnie rozmieścić punkty świetlne w mieszkaniu? Ciekawe inspiracje znajdziesz na AboutDecor.