Naukowcom udało się odkryć nowy, potencjalnie bardzo niebezpieczny sposób na złamanie smartfonowch zabezpieczeń. To fale dźwiękowe, które odpowiednio użyte mogą być w stanie dopomóc przejąć do pewnego stopnia kontrolę nad telefonem.
Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby na włamywanie się do smartfonów. Ciekawy eksperyment naukowców z Michigan sugeruje, że do ich arsenału przestępczych środków mogą w przyszłości dołączyć „dźwiękowe” wytrychy.
Atak soniczny
Skąd wizje tak futurystycznych sposobów na łamanie zabezpieczeń? Otóż badaczom z Michigan udało się skonstruować urządzenie, które za pomocą określonych sekwencji fal dźwiękowych jest w stanie przejąć kontrolę nad niektórymi funkcjami telefonu. Dokonali tego, „atakując” dźwiękiem jeden z istotnych komponentów telefonu – jego akcelerometr, czyli małe urządzenie, dzięki któremu telefon „wyczuwa”, w jakiej pozycji się znajduje. Co istotne, wrażliwych na dźwięki okazało się większość testowanych modeli akcelerometru – dźwięk zdołał wpłynąć na 15 z 20 testowanych modeli, stosowanych w popularnych smartfonach.
Muzyką w satelitę
Przejmując kontrolę nad smartfonami, badacze byli w stanie zmusić je do kilku prostych czynności. Jedną z nich było napisanie słówka „Walnut”, inną zaś – pokierowanie zdalnie sterowanym samochodzikiem przy użyciu odpowiedniej aplikacji. Takie działanie to pozornie drobnostka, jednak warto zaznaczyć, że opisane efekty naukowcy osiągnęli przy pomocy zwykłego komputerowego głośniczka niezbyt wysokiej jakości. Wyspecjalizowany sprzęt prawdopodobnie dałby bardziej spektakularne rezultaty, co jest o tyle istotne, że akcelerometry stosowane są w szeregu różnych urządzeń elektronicznych, takich jak fitness trackery czy urządzenia medyczne, a nawet samochody czy satelity. Stwarza to zupełnie nowy obszar zagrożony cyberatakami.
W chwili obecnej technologia ta dopiero raczkuje, więc nie stworzono jeszcze systemów do obrony przed „dźwiękowymi” atakami. Na pewno jednak nie zaszkodzi wyposażyć się w specjalne ubezpieczenie typu Mobile Phone Insurance, oferowane przez firmy takie jak Gadget Cover. Co prawda nie zabezpieczy ono telefonu przed zhakowaniem z użyciem fal dźwiękowych, ale przyda się na wypadek „zwyczajnej” kradzieży bądź zniszczenia cennego urządzenia. Mimo wszystko warto poznać ofertę firmy - https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance