Wiadomości z Zabrza

Gofrownice w profesjonalnej gastronomii

  • Dodano: 2022-04-22 11:00

Gofry cieszą się od lat stałą, niesłabnącą popularnością – można je serwować zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Ich produkcja jest szybka i prosta, a służy do niej gofrownica gastronomiczna. Jej możliwości nie ograniczają się jedynie do tradycyjnych gofrów, dlatego powinna znaleźć pewne miejsce nie tylko w lokalach specjalizujących się w tych charakterystycznych wafelkach, ale również w cukierniach i kawiarniach, a nawet w eleganckich restauracjach. Jaki model gofrownicy najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę, aby spełnił pokładane w nim oczekiwania?

Rodzaje gofrownic gastronomicznych

Gofrownice dla gastronomii różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz ilością płyt grzewczych. Do wyboru mamy gofrownice pojedyncze oraz gofrownice podwójne, co umożliwia dobór urządzenia dostosowanego do potrzeb i specyfiki każdego lokalu. W obu wariantach możemy znaleźć urządzenia umożliwiające wypiek gofrów w zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Niektóre modele gofrownic podwójnych oferują dwa różne wzory płyt grzewczych oraz możliwość ich niezależnego rozgrzewania. Dostępne są także urządzenia wyspecjalizowane, służące do wypieku np. wafelków lodowych, donutów, chrupiących sandwichy, tradycyjnych blinów lub określonego rodzaju gofrów, np. gofrów belgijskich, zwanych również brukselskimi, gofrów w kształcie lodów na patyku lub bagietki. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu można zaproponować klientom coś nieoczywistego i rzadko spotykanego. Gofrownice można wykorzystać również do wypieku gofrów na Walentynki, święta Bożego Narodzenia oraz inne specjalne okazje. 

Czym kierować się przy wyborze gofrownicy

Wybór gofrownicy wydaje się prosty i bezproblemowy, mimo to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mają decydujący wpływ na jej funkcjonalność. Profesjonalna gofrownica powinna posiadać odpowiednie atesty dopuszczające urządzenie do kontaktu z żywnością, być wykonana ze stali nierdzewnej i wyposażona w termostat z płynną regulacją temperatury, ergonomiczne, nienagrzewające się uchwyty oraz automatyczny wyłącznik zabezpieczający przed przegrzaniem. Najważniejszą częścią gofrownicy jest płyta grzewcza, dlatego warto szczególnie się jej przyjrzeć. Gofrownica przemysłowa powinna mieć solidną, aluminiową, żeliwną lub teflonową płytę grzewczą pokrytą specjalną powłoką eliminującą przywieranie ciasta. Przy częstej eksploatacji bardzo dobrze sprawdza się powłoka ceramiczna lub teflonowa, należy jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do zarysowania lub uszkodzenia drugiego rodzaju powłoki, urządzenie nie powinno być dłużej wykorzystywane. Ważna jest także moc urządzenia. W przypadku lokali gastronomicznych powinna mieścić się w przedziale 1500-2200 watów. Warto pamiętać o jednej zasadzie – im wyższa moc urządzenia, tym szybsza gotowość do pracy. Jeśli dysponujemy ograniczoną ilością miejsca w kuchennej przestrzeni i nie da się wcisnąć kolejnego urządzenia, jest na to rada – wystarczy wybrać model pionowy. 
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.