Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Czym jest prawo nieruchomości?

 • Dodano: 2020-08-21 10:15, aktualizacja: 2020-08-24 11:02

W Polsce istnieje ogromna ilość przepisów regulujących zagadnienia związane z nieruchomościami. Ich wspólną cechą jest to, że z reguły są dosyć skomplikowane i wymagają doświadczenia, aby dokonać ich poprawnej interpretacji. Czym więc tak naprawdę jest prawo nieruchomości?

Kancelaria prawna a prawo nieruchomości

Tak naprawdę zdecydowana większość spraw, których przedmiotem jest jakakolwiek nieruchomość prędzej czy później trafia w ręce zawodowego prawnika (adwokata, radcy prawnego lub notariusza). Prawo własności nieruchomości jest bowiem najsilniejszym prawem w Polsce, choć już teraz warto zaznaczyć, że doznaje pewnych ograniczeń w ściśle określonych warunkach – np. przy dokonywanym wywłaszczeniu.

Każdy problem związany z nieruchomościami powinien być dokładnie zbadany przez zawodowego prawnika – w ten sposób można się skutecznie zabezpieczyć przed ewentualnymi dalszymi kłopotami i jeszcze większym utrudnieniem całej sprawy.

Zakres spraw dotyczących nieruchomości

Tak naprawdę sprawy obejmujące nieruchomości mogą być bardzo złożone i dotykać różnych dziedzin prawa (dosyć często dotyczą spraw spadkowych). Kancelarie prawne zajmują się tak naprawdę wszystkimi problemami związanymi z budynkami, lokalami mieszkalnymi oraz gruntami, wśród nich odnajdziemy m.in. sprawy:

 • zasiedzenie,
 • o uwłaszczenie,
 • o ustanowienie, zniesienie, stwierdzenie wygaśnięcia, zasiedzenie służebności gruntowych oraz służebności osobistych,
 • o zniesienie współwłasności,
 • o zwrot pobranych pożytków z nieruchomości,
 • o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości,
 • o rozgraniczenie,
 • o uregulowanie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej,
 • o ustanowienie zarządcy nieruchomości wspólnej,
 • o wpis lub sprostowanie księgi wieczystej,
 • o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do odwiedzenia strony https://adwokatslomka.pl/prawo-nieruchomosci/, na której można odnaleźć dużo więcej ciekawych informacji w tym zakresie.

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania.

Źródło: https://adwokatslomka.pl/okancelarii/

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405
https://adwokatslomka.pl/

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Nasze prawo jest takie że każdy prawnik interpretuje je w wersję najbardziej odpowiadającą sytuacji. Podobnie jak w ruchu drogowym - nakaz jazdy w prawo i zakaz wjazdu jednocześnie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.