Wiadomości z Zabrza

Czy anulowanie zakupu na Allegro zawsze równa się ze zwrotem pieniędzy?

  • Dodano: 2024-09-19 17:30, aktualizacja: 2024-09-20 19:02

Zdarzyło Ci się zrobić pochopne zakupy na Allegro? To nie koniec świata! Jeśli coś wylądowało w Twoim koszyku przez przypadek, nie musisz czekać na dostawę, aby dokonać zwrotu. W wielu przypadkach można zrezygnować z zakupu jeszcze zanim sprzedawca nada paczkę. Z tego artykułu dowiesz się, jak anulować zakup na Allegro krok po kroku. Dodatkowo – specjalnie dla Ciebie – zapytaliśmy specjalistów z agencji marketplace Allegro, Pirk Spark, czy w każdej sytuacji anulowania zamówienia możesz liczyć na zwrot pieniędzy.

Kiedy można anulować zakup na Allegro?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że opcja anulowania możliwa jest tylko w przypadku kupienia produktu oferowanego przez konto firmowe Allegro. To ograniczenie wynika z tego, że serwis uważa anulowanie zakupu za odstąpienie od umowy. Odstąpienie od umowy dotyczy natomiast jedynie transakcji zawieranych z firmami. Tym samym, nie anulujesz zakupu, jeśli kupisz coś od użytkownika prywatnego na Allegro Lokalnie. 

Pozostałe warunki są związane ze statusem zamówienia. Aby skorzystać z opcji anulowania zakupu, zamówienie nie może zostać wysłane przez sprzedawcę. Nie anulujesz także zamówienia, które znajduje się w realizacji lub przygotowaniu do wysyłki. Portal nie pozwala również na anulowanie zamówienia posiadającego już kod do śledzenia przesyłki.

Kiedy nie można anulować zakupu na Allegro?

Nawet jeśli spełniasz wymienione wyżej warunki, może się tak zdarzyć, że opcja anulowania zakupu będzie dla Ciebie niedostępna. Portal nie pozwoli Ci na anulowanie kupna produktu, którego wysyłka odbywa się poprzez e-mail oraz w sytuacji, gdy wystawiona została faktura na dane firmowe. 

Ponadto przycisk Anuluj zakup nie wyświetla się w przypadku produktów należących do takich kategorii jak:

  • Leki,
  • Karty podarunkowe,
  • Gry online,
  • Kody,
  • E-booki,
  • Audiobooki i 
  • Produkty inwestycyjne. 

Jak anulować zakup na Allegro? 

Samo anulowanie zakupu na Allegro jest bardzo proste. Aby to zrobić, zacznij od zalogowania się na swoje konto i otworzenia zakładki Moje zakupy. Wyszukaj z listy odpowiednie zamówienie i otwórz Szczegóły zakupu. Skorzystaj z opcji Anuluj zakup. System poprosi Cię o wskazanie powodu rezygnacji z zakupu. Gdy to zrobisz, jeszcze raz potwierdź proces.

W rzeczywistości na anulowanie zakupu ma się stosunkowo niewiele czasu. Na szczęście, brak możliwości anulowania zakupu zazwyczaj nie stanowi problemu, gdyż w większości przypadków można skorzystać z opcji zwrotu. To także forma odstąpienia od umowy. Aby jednak zwrócić produkt, najpierw należy go otrzymać. Gdy już do tego dojdzie, użyj funkcji Zwróć produkt, którą znajdziesz w Szczegółach zakupu, a następnie spakuj przedmiot i nadaj do sprzedawcy.

Czy anulowanie / zwrot zakupu na Allegro zawsze jest jednoznaczny ze zwrotem pieniędzy?

Najprawdopodobniej tym, co najbardziej Cię zastanawia w związku z tematem naszego artykułu, nie jest to, jak anulować zakup na Allegro, a kwestia pieniędzy. A ściślej – czy na pewno odzyskasz wpłacone środki? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy zapytać o to ekspertów z Pirk Spark – agencji Allegro, która w tym roku otrzymała oficjalny tytuł czempiona jakości (Quality Champion).   

Oto, czego się dowiedzieliśmy: sprzedawcy Allegro mają obowiązek zwrócenia tylu pieniędzy, ile kosztował dany produkt wraz z uwzględnieniem najtańszego kosztu wysyłki. W przypadku anulowania zakupu przez klienta sprzedający musi zwrócić środki w ciągu 48 g. Z kolei w przypadku zwrotu zakupu z tytułu odstąpienia od umowy sprzedawca ma na zwrot 7 dni kalendarzowych. 

Czy sprzedawca zawsze zwraca pełną kwotę anulowanego / zwróconego zamówienia Allegro?

Co ważne, sprzedawca nie zawsze musi zwrócić pełny koszt zamówienia. Taka sytuacja może mieć miejsce, chociażby, gdy podczas zwrotu dojdzie do (częściowego lub całkowitego) uszkodzenia produktu. Wówczas sprzedający ma prawo do odpowiedniego pomniejszenia puli zwracanych środków. Musi jednak poinformować Cię o takim stanie rzeczy mailowo. 

Niezależnie od tego, czy przysługuje Ci pełny, czy częściowy zwrot kosztów, pieniądze otrzymasz w taki sam sposób, w jaki była dokonana pierwotna płatność. To znaczy, że w przypadku płatności kartą, otrzymasz zwrot na kartę płatniczą, a w przypadku zakupów z Allegro Pay na swoje konto Allegro Pay.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.