Wiadomości z Zabrza

Co zrobić, aby zostać zawodowym kierowcą?

  • Dodano: 2020-09-28 09:15, aktualizacja: 2020-10-12 10:40

Kariera zawodowego kierowcy otwiera wiele drzwi i daje szansę na pracę w firmach zajmujących się m.in. logistyką oraz spedycją. Aby uzyskać odpowiednie uprawnienia, należy przejść szereg kursów i szkoleń oraz zdać konkretne egzaminy. Które kursy trzeba ukończyć? Sprawdź, od czego zacząć, aby zostać zawodowym kierowcą.

Prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy kategorii B to pierwszy krok, który pozwoli Ci zostać zawodowym kierowcą. Aby uzyskać taki dokument, musisz zapisać się na kurs oraz zdać państwowy egzamin. W Polsce prawo jazdy wydawane jest jedynie osobom, które ukończyły 18. rok życia oraz uzyskały od lekarza zaświadczenie potwierdzające, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań uniemożliwiających im kierowanie pojazdem osobowym. Co warto podkreślić, nie trzeba mieć ukończonego 18 roku życia, aby zapisać się na kurs. Można to zrobić na 3 miesiące przed urodzinami, potrzebna jednak jest zgoda pisemna rodziców.

Po ukończeniu kursu składającego się z części teoretycznej (testu) oraz praktycznej (jazd), kursant przystępuje do egzaminu państwowego. Tutaj również musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Po pozytywnym przejściu obu etapów uczestnik otrzymuje prawo jazdy kategorii B, które upoważnia go do kierowania pojazdami osobowymi.

Prawo jazdy kategorii C / C+E

Gdy masz już prawo jazdy kategorii B w kieszeni, możesz teraz zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kat. C. Do państwowego egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 lub 18. rok życia. W tym drugim przypadku uczestnik zobowiązany jest do pozytywnego ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób. 

Podobnie jak w przypadku prawa jazdy kategorii B warunkiem koniecznym jest posiadanie orzeczenia lekarskiego, jednak tym razem należy również przejść pomyślnie badania psychologiczne. Po ukończeniu kursu uczestnik zdaje egzamin w formie testu oraz jazd w ruchu drogowym i na placu manewrowym. Uzyskanie pozytywnego wyniku upoważnia Cię do odebrania prawa jazdy kategorii C.

W momencie, w którym otrzymasz uprawnienia, możesz przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii C+E. W tym przypadku egzamin składa się jedynie z części praktycznej. 

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Po uzyskaniu prawa jazda kategorii C/C+E możesz zdobyć Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Jest to dokument, który uprawnia Cię do zawodowego przewozu rzeczy. Aby zdobyć takie upoważnienie, musisz zapisać się na kurs przewozu rzeczy z zakresu kwalifikacji wstępnej. Do tego kursu mogą przystąpić kierowcy mający kategorię C/C+E wydaną po 10 września 2009 roku, którzy nie ukończyli 21 roku życia. 

Szkolenia okresowe kierowców

Uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej oraz wpisu w prawo jazdy czyni z Ciebie pełnoprawnego kierowcę zawodowego. Musisz jednak pamiętać, że uprawnienia wydawane są na określony czas, zgodnie z polskimi przepisami Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej jest ważne 5 lat i aby przedłużyć jego ważność musisz zapisać się na szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych.

Szkolenia okresowe kierowców organizowane są przez szkoły znajdujące się w rejestrze Urzędów Wojewódzkich. Aby przedłużyć ważność Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, nie musisz zdawać egzaminu, wystarczy, że ukończysz kurs. Musisz jednak przejść pozytywnie badania lekarskie i psychologiczne. 

Sprawdzoną szkołą organizującą szkolenia okresowe kierowców w Rudzie Śląskiej jest Dobra Szkoła Lok. Aby dowiedzieć się więcej o przygotowanych przez nich szkoleniach, sprawdź koniecznie ich stronę internetową!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.