Wiadomości z Zabrza

Co to jest saldo konta?

  • Dodano: 2020-05-25 15:00

Większość Polaków posiada konto w banku. Zgromadzonymi w tym miejscu środkami można dysponować na różne sposoby. Aby rozsądnie zarządzać pieniędzmi, warto kontrolować wydatki. Dowiedz się, co to jest saldo konta i jak je sprawdzić.

Saldo konta - definicja

Konto bankowe umożliwia gromadzenie na nim pieniędzy, których wartość można sprawdzić w dowolnym momencie. Będzie ona widoczna w postaci salda rachunku, które odnosi się do środków pieniężnych dostępnych na danym koncie osobistym, powiększonych dodatkowo o jeszcze nierozliczone transakcje - takie, które wykonaliśmy, a nie zostały zaksięgowane przez bank.

Z tą sytuacją można spotkać się wtedy, gdy zapłaciliśmy kartą za zakupy w sklepie, np. mamy na koncie 2 000 zł, a wydaliśmy 100 zł. Saldo rachunku nadal będzie wynosiło 2 000 zł, a dostępne środki 1 900 zł - czyli kwotę pomniejszoną o wartość zakupów. Oznaczają one rzeczywistą ilość pieniędzy, którą możemy dysponować. Saldo konta zostanie wyrównane do dostępnych środków dopiero wtedy, gdy transakcja będzie zaksięgowana przez bank. Wiele osób utożsamia te dwa pojęcia ze sobą, co jest błędne i może prowadzić do niemiłych niespodzianek w przyszłości. Warto więc pamiętać o tej różnicy.

Ujemne saldo konta

Czasem może zdarzyć się, że saldo konta jest ujemne. Z tą sytuacją ma się do czynienia wtedy, gdy wykorzystana przez nas kwota była wyższa niż ta dostępna na koncie. Potocznie zwane debetem, ujemne saldo konta często towarzyszy większości ofert kont bankowych. Zazwyczaj wystarczy aktywować usługę w serwisie bankowości elektronicznej danej instytucji finansowej. Dzięki temu możemy sfinansować zakupy, na które aktualnie nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki.

To tylko jeden ze sposobów na korzystanie z dodatkowych środków. Istnieją jeszcze inne formy finansowania, takie jak chwilówki, pożyczki na raty czy karty kredytowe. Dzisiejszy rynek finansowy umożliwia uzyskanie gotówki szybko, bezpiecznie i przy minimum formalności. Warto przy tym skorzystać z porównywarek finansowych, takich jak Pożyczka Portal, które pozwalają na wybranie produktu dopasowanego do konkretnych potrzeb.

Jak sprawdzić saldo konta?

Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych do sektora bankowego, saldo konta da się sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy do tego dowolne urządzenie z dostępem do internetu i przeglądarki internetowej - może to być laptop, tablet lub telefon komórkowy.

Jeszcze szybszym sposobem jest skorzystanie z aplikacji mobilnej banku, w którym posiadamy konto. Aby sprawdzić saldo konta tą metodą, należy zalogować się do pobranego programu używając do tego np. ustalonego wcześniej numeru PIN czy systemu Face ID. Wartość środków na rachunku powinna być widoczna od razu.

Jeśli wolimy bardziej tradycyjne sposoby, możemy kontrolować saldo w bankomacie, za pośrednictwem infolinii lub bezpośrednio w oddziale każdego banku otwartego w naszej okolicy. Przy sprawdzaniu ilości pieniędzy na koncie uważajmy jednak na bankomaty, ponieważ niektóre z nich mogą za to pobierać opłaty.

Korzystający z kont bankowych mają także możliwość włączenia automatycznych powiadomień. Są one wysyłane na e-mail lub przez SMS. Dzięki temu na bieżąco uzyskamy informacje o wszelkich wykonanych operacjach, bez konieczności regularnego wchodzenia na konto w systemie bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej. Za pośrednictwem automatycznych powiadomień bank poinformuje nas o:

  • niezrealizowanych transakcjach,

  • blokadach i autoryzacjach transakcji,

  • zmianach salda konta,

  • obciążeniach i uznaniach rachunku,

  • przekroczeniu środków do dyspozycji,

  • płatnościach kartą płatniczą,

  • blokadzie, zastrzeżeniu lub odblokowaniu karty,

  • zalogowaniu na konto.

Posiadanie kontroli nad własnymi finansami powinno być kwestią kluczową przy codziennym dysponowaniu środkami - szczególnie, gdy staramy się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.