Wiadomości z Zabrza

Co najczęściej się psuje w pralce?

  • Dodano: 2024-05-23 12:45

Pralka to sprzęt, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Gdy urządzenie jest intensywnie eksploatowane, łatwo może dojść do zużycia lub uszkodzenia ważnych podzespołów. Pierwsze objawy usterki w pralce mogą być trudne do wykrycia. Jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić?

Nowoczesne pralki są wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji. Można w nich prać nawet bardzo delikatne tkaniny, a ustawienie odpowiedniego programu zajmuje zaledwie kilka sekund. Gdy dojdzie do uszkodzenia pralki, nie musisz jej od razu wyrzucać. Alternatywą może być naprawa pralek w Chorzowie. Kiedy warto zadzwonić po fachowca?

Co może zepsuć się w pralce?

Pralki składają się z wielu elementów, które wraz z upływem czasu mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Usterki mogą dotyczyć takich podzespołów jak:

  • silnik,
  • bęben,
  • grzałka,
  • amortyzatory,
  • filtry.

Jednym z pierwszych objawów uszkodzenia jest zwykle głośna praca pralki. Urządzenie wydaje nietypowe dźwięki i nadmiernie drga. W wyniku usterki mogą pojawić się także problemy z wirowaniem, spadek mocy silnika lub wycieki wodne. Uszkodzona pralka może też nie dopierać ubrań lub je brudzić. Niekiedy na wypranej odzieży mogą pojawić się również uszkodzenia.

Problemy z pralką nie oznaczają, że trzeba ją od razu wyrzucić. Wiele podzespołów można naprawić lub wymienić. W efekcie zaoszczędzisz pieniądze i będziesz mógł dalej wygodnie korzystać z urządzenia.

Kiedy warto naprawiać pralkę?

Naprawa pralki może być bardzo opłacalna. Warto się na nią zdecydować, gdy urządzenie jest jeszcze na gwarancji lub cena podzespołów nie przekracza połowy wartości pralki. W ten sposób przedłużysz żywotność urządzenia i ograniczysz swój ślad węglowy. O tym, czy pralka nadaje się jeszcze do naprawy, powinien zdecydować fachowiec.

Najczęściej naprawiane lub wymieniane są następujące elementy:

  • łożysko bębna,
  • pompa lub filtr,
  • grzałka,
  • pasek klinowy,
  • programator.

Ceny napraw mogą być różne w zależności od czasu, jaki trzeba przeznaczyć na wykonanie usługi i kosztów poszczególnych podzespołów. Doświadczony fachowiec szybko znajdzie przyczynę usterki i przedstawi Ci wstępny kosztorys. Na tej podstawie będziesz mógł zdecydować, czy w danym przypadku naprawa pralki jest dla Ciebie opłacalna.

Jak dbać o pralkę?

Jeśli chcesz, żeby pralka długo i dobrze Ci służyła, musisz o nią odpowiednio dbać. Specjaliści zalecają, aby regularnie odkamieniać urządzenie i nie doprowadzać do przeładowania bębna w trakcie prania. Kolejną ważną kwestią jest systematyczne czyszczenie filtrów, uszczelek i samego bębna, które warto wykonać przynajmniej raz na miesiąc. Ta proste czynności sprawią, że pranie będzie zawsze świeże, a pralka doskonale posłuży Ci przez wiele lat.

Istnieje wiele sytuacji, w których pralkę zdecydowanie lepiej jest naprawić, niż wyrzucać. Zanim podejmiesz decyzję, poproś fachowca o ocenę stanu technicznego pralki. Może się okazać, że uda się naprawić ją niewielkim kosztem, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziesz mógł spożytkować na inne ważne dla Ciebie cele.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.