Wiadomości z Zabrza

Znika nadszybie KWK Ludwik... Jaka przyszłość czeka budynki przy ul. Hagera?

  • Dodano: 2017-11-01 20:45

Przy ul. Hagera trwają prace rozbiórkowe. Niebawem, może jeszcze w tym roku, zniknie część nadszybia dawnej kopalni Ludwik. Rozmawialiśmy o sprawie z prezesem Demexu, Zbigniewem Bareckim.


Tych, których dziwią lub niepokoją prace rozbiórkowe przy ul. Hagera, uspokajamy. Wszystko jest w porządku. Firma Demex od lat zajmuje się nie tylko branżą górnicza, ale też rewitalizacją postindustrialnych przestrzeni. To, co stało się z zabudowa Szybu Maciej zachwyca, rewitalizacja części zabudowy przy Hagera również.

Cieszę się, że dostrzega Pan fakt, iż jednym z naszych kierunków działań, jest rewitalizacja i ratowanie dziedzictwa. Niestety, przez ten okres, nie udało nam się opracować dla budynku nadszybia (przy ul. Hagera – przyp. red.) planu, który były realizowalny. Czyli zaprogramowania tam jakiejś funkcji, roli, ani tym bardziej znaleźć na to funduszy. W puli funduszy europejskich nie w tej chwili środków na tego typu inwestycje, prowadzone przez przedsiębiorców. Są dla samorządów, kościołów, fundacji... Mówię to z przykrością, ale tak to niestety wygląda.


I to, a także pogarszający się stan techniczny budynku, zmusiło nas niejako do przeprowadzenia takiego kroku...

Zniknie, na szczęście lub niestety, jedynie budynek nadszybia. Sama wieża wyciągowa zostaje, podobnie jak reszta kompleksu.  Ten zaś w najbliższych latach dalej ma być zrewitalizowany i trwają starania o pozyskanie stosownych funduszy (potrzebne są ogromne pieniądze). Zapytany o to, co powstanie i kiedy, czy może coś na kształt chorzowskiego kompleksu Sztygarka, prezes Barecki odpowiada:

Pozostawiamy obiekty, które są świadkami historii tego miejsca. Zostaje wieża wyciągowa szybu Tadeusz (mimo iż nie jest wpisana do rejestru zabytków), łącznik, zostają pozostałe obiekty, które tutaj widzimy.... Kompresorownia, budynek maszyny wyciągowej, markownia...

Pracujemy nad tym nowym zagospodarowaniem i przyszłością obiektów. W jednym z budynków planujemy wprowadzić działalność usługową. 

W tej chwili jesteśmy "nasyceni" inną działalnością turystyczną i gastronomiczną. Zbieramy doświadczenia z Maciejowa. Zobaczymy, co nam czas przyniesie, bo to nie jest nasza podstawowa działalność. Cały czas eksperymentujemy. Nie chcemy wykonywać ruchów niesprawdzonych, które mogą nie przynieść powodzenia. Jeśli się uda, to mamy w zanadrzu pewien plan działania. Szukamy też partnerów do realizacji tego typu działalności.

Prace rozbiórkowe mają potrwać jeszcze kilka miesięcy, zakończą się prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Co powstanie na terenie byłej KWK Ludwik, pokażą najbliższe miesiące i lata. Kultura i sztuka goszczą tam od lat, miejsce ma potencjał, ale czy uda się go wykorzystać?

My czekamy z niecierpliwością.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.