Wiadomości z Zabrza

Zatrzymano kierujących bez uprawnień

  • Dodano: 2021-09-14 07:30, aktualizacja: 2021-09-14 07:49

W zeszłym tygodniu policjanci z zabrzańskiej drogówki zatrzymali już trzech kierujących pomimo sądowego zakazu i jednego kierującego z cofniętymi uprawnieniami. Przypominamy, że takie zachowanie jest przestępstwem, za które grożą poważne konsekwencje.

Pierwszy z kierujących wpadł w ubiegły poniedziałek. 43-latek poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanego zakazu kierowania pojazdami mechanicznym do 2025 roku.

Drugi z mężczyzn to 25-letni mieszkaniec Zabrza wpadł w ręce policjantów we wtorek. 25-latek miał od 2021 roku orzeczony przez sąd zakaz do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi ważny do lipca 2022 roku.

Trzeci z zatrzymanych to 29-latek, którego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązywał do lipca 2022 roku.

Ostatni z zatrzymanych to 59-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanej w 2011 roku decyzji o cofnięciu jego uprawnień do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają:

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie miał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.