Funkcjonariusze i skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu włączyli się w akcję ekologiczną w ramach projektu Eko Kraina 2021: Woda. Kilka worków po brzegi wypełnionych plastikowymi nakrętkami, szyjkami i denkami z butelek funkcjonariusze zawieźli do tarnogórskiego centrum kultury.
Z zebranego plastiku powstanie instalacja Wielkiej Rafy Koralowej, która właśnie z uwagi na zanieczyszczenie wód powoli umiera. Jeżeli nie zmienimy swojego postępowania, to już za kilka lat ten cud natury może właściwie przestać istnieć. Dlatego, aby chronić ten podwodny skarb, musimy zwiększać świadomość społeczną.
Edukacja ekologiczna jest ważna
Ziemia przez niszczycielską działalność człowieka powoli umiera, dlatego wymaga naszej pomocy. Jednym z istotnych zagrożeń jest wszechobecny plastik. Każdego roku do mórz i oceanów trafia ponad 10 milionów ton plastiku. I co roku są one przyczyną śmierci ponad miliona ptaków i 100 tys. morskich ssaków. Moglibyśmy tego uniknąć, gdyby ludzie zmienili swoje podejście do odpadów i pomyśleli o tym, że śmieci nie znikają w momencie, w którym się ich pozbędziemy. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna.
Skazani już podczas odbywania kary mogą zmieniać swoje przyzwyczajenia i nawyki, które będą sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska. Funkcjonariusze przez cały rok prowadzą różne prelekcje i programy zwiększające świadomość ekologiczną skazanych.
– Oprócz samej wiedzy na temat ochrony środowiska ważna jest również praktyka. W związku z tym kadra penitencjarna zachęca skazanych do codziennej segregacji śmieci, recyklingu - czyli ponownego wykorzystywania ,,śmieci” np. do tworzenia ozdób, szycia ekotoreb na zakupy oraz udziału w różnych akcjach ekologicznych. W ten sposób uświadamiamy im, że dbając o środowisko dbają także o swoje zdrowie oraz zdrowie swoich bliskich – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.
Eko Kraina 202: Woda
To nazwa projektu realizowanego przez tarnogórskie centrum kultury, w ramach którego powstanie instalacja Wielkiej Rafy Koralowej. Z czego? Z plastiku. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wiele ekologicznych problemów m.in. zanieczyszczenie wód w morzach i oceanach, a także nadmierną ilości plastiku produkowanego przez człowieka. Co roku w morzach i oceanach ląduje ponad 10 milionów ton plastiku, który nie tylko zaśmieca, ale też szkodzi różnym morskim zwierzętom, w tym koralowcom, które mylą go z pożywieniem.
W akcję ekologiczną chętnie włączyli się zarówno funkcjonariusze jak i skazani
– Wspólnie zebraliśmy kilka worków plastikowych nakrętek, szyjek i denek z butelek po napojach. Zebrane surowce zawieźliśmy do siedziby tarnogórskiego centrum kultury, gdzie już niedługo powstanie z nich Wielka Rafa Koralowa. Będzie można ją obejrzeć i zwiedzić za pomocą naszych mediów społecznościowych i strony internetowej, a także – jeśli sytuacja epidemiczna w kraju pozwoli na otwarcie instytucji kultury – również w budynku TCK - podkreślają organizatorzy akcji.