Wiadomości z Zabrza

Wielkanocne prezenty dla dzieci od funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zabrzu

  • Dodano: 2021-04-01 11:30

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu podarowali wielkanocne prezenty dzieciom z Oddziału Hematologii i Onkologii w Zabrzu oraz podopiecznym hospicjum w Pyskowicach. Będę wdzięczna za publikacje materiału.

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu postanowili wprowadzić odrobinę świątecznej atmosfery na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu. Takie inicjatywy są bardzo ważne zwłaszcza dla tych dzieci, które święta spędzą w szpitalu.  Podarowali małym wojownikom "pluszoumilacze", czyli ręcznie szyte króliki i poduszki oraz książeczki "Co robi Służba Więzienna".  Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ludzie Miasta prezenty otrzymają także podopieczni hospicjum z Pyskowic.

Maskotka... coś więcej niż zwykła zabawka

Dla dzieci pobyt w szpitalu jest trudny, wiąże się z dużym stresem, zwłaszcza teraz kiedy z uwagi na pandemię mają ograniczony kontakt z bliskimi. Dlatego funkcjonariusze z zabrzańskiej jednostki w ramach akcji Resort Sprawiedliwości Pomaga postanowili obdarowywać małych pacjentów Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego  Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ,,pluszoumilaczami", czyli kolorowymi królikami i poduszkami - informuje por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. - Maskotki to dla dzieci coś więcej niż  zwykłe zabawki.  Kojarzą się  maluchom z zabawą, ciepłem i radością. Dają im poczucie bezpieczeństwa, są kompanem do zabawy i pocieszycielem w trudnych chwilach, powiernikiem najskrytszych sekretów oraz ułatwiają im zasypianie. Mamy nadzieję, że dzięki świątecznym prezentom na twarzach dzieci chociaż na chwilę zagości uśmiech i łatwiej będzie im znosić pobyt w szpitalu i różne zabiegi medyczne - dodaje.

Niestety, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią i bezpieczeństwo małych pacjentów, funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu nie mogli wejść na oddział i osobiście wręczyć im prezentów.  Świąteczne upominki przekazali na ręce pani Elżbiety Dziubek i Anny Strzeleckiej - oddziałowej Oddziału Hematologii i Onkologii dziecięcej w Zabrzu. Funkcjonariusze zadbali, aby wszystkie prezenty zostały zdezynfekowane i spakowane z zachowaniem reżimu sanitarnego, aby dzieci mogły się nimi bezpiecznie bawić. Maluchy z niecierpliwością czekały na maskotki i poduszki. Własnoręcznie przygotowały piękne  podziękowania.

Resocjalizacja i pomaganie

Kolorowe i miękkie maskotki oraz poduszki w kształcie królika uszyli skazani w ramach zajęć programu readaptacji społecznej "Katharsis" z zakresu przeciwdziałania agresji. Podczas zajęć wychowawcy uczą skazanych nie tylko szyć, ale także rozwijają ich umiejętności społeczne: komunikację, empatię, radzenie sobie ze stresem, agresją  i innymi emocjami.  Włączając skazanych w akcje charytatywne, funkcjonariusze Służby Więziennej łączą resocjalizację z pomocą potrzebującym.

- Wielu skazanych, dopiero dzięki udziałowi w akcji charytatywnej po raz pierwszy robi coś bezinteresownie i myśli o potrzebach innych. Wychowawcy, angażując skazanych w różne akcje pomocowe, uświadamiają im że wkładając odrobinę wysiłku i serca oraz działając razem, można zrobić wiele dobrego - mówi por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. - W ten sposób osadzeni mogą także udowodnić  innym, ale przede wszystkim sobie, że mogą się zmienić i zasługują na drugą szansę - dodaje.

Razem możemy więcej

Świąteczne upominki: wielkanocne zające, jajka i inne ozdoby ceramiczne otrzymają także podopieczni hospicjum domowego w Pyskowicach. A to wszystko dzięki wspólnej inicjatywie funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu i Stowarzyszenia Ludzie Miasta z Pyskowic.

W dniu 30.03.2021 roku mjr Robert Nawojski, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu i Beata Antosik, prezes zarządu Stowarzyszenia Ludzie Miasta podpisali porozumienie o współpracy.

- To jest nasza pierwsza wspólna akcja charytatywna, ale na pewno nie ostatnia. Cieszymy się, że pomimo pandemii udało się nam nawiązać współpracę, bo razem możemy więcej - podkreśla Beata Antosik, prezes zarządu Stowarzyszenia Ludzie Miasta z Pyskowic.

Pomaganie to działa w dwie strony

Ozdoby ceramiczne dla podopiecznych hospicjum w Pyskowicach wykonali pod opieką wychowawców skazani seniorzy podczas zajęć programu readaptacji społecznej. Dla osadzonych seniorów zajęcia ceramiczne, ugniatanie gliny, szlifowanie, malowanie to doskonałe ćwiczenia, które poprawiają ich sprawność, likwidują przykurcze oraz pozwalają odreagować stres i inne negatywne emocje. Dodatkowo osadzeni mogą podnieść poczucie własnej wartość, poczuć się potrzebni i zrobić coś dobrego dla innych.

- Mamy nadzieję, że prezenty i wielkanocne życzenia sprawią pacjentom oddziału hematologii i onkologii dziecięcej w Zabrzu i podopiecznym Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Hospicjum W Pyskowicach"   odrobinę radości, dodadzą otuchy i nadziei. Życzymy Wam  dużo uśmiechu i siły do walki - przekazuje por. Katarzyna Jabłońska, Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Zabrzu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.