Wiadomości z Zabrza

Zabrze wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji Rankingu "Gmina na 5!"

  • Dodano: 2024-06-13 10:00

Miasto Zabrze otrzymało tytuł „Gmina na 5!” w XV edycji corocznego rankingu przygotowywanego przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Celem projektu „Gmina na 5!” jest ocena jakości obsługi inwestorów i przedsiębiorców przez urzędy jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym.

W edycji 2023/2024 rankingu przebadanych zostało 728 jednostek terytorialnych, z czego nagrodzonych tytułem „Gminy na 5!” zostało 44 samorządy i w tym gronie znalazło się również nasze miasto.

Głównym celem badawczym rankingu była ocena jakości obsługi potencjalnych inwestorów oraz przedsiębiorców przez Urzędy jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym. Zbadano drogę elektroniczną tego kontaktu – komunikację jednostronną, czyli dostęp do informacji z wykorzystaniem Oficjalnej Witryny Internetowej (OWI) oraz komunikację dwustronną, czyli kontakt za pomocą poczty elektronicznej. Badanie dotyczyło przede wszystkim typów interesantów gmin, jakimi są potencjalni inwestorzy i przedsiębiorcy. Uwzględniało ono także szerszy zakres obsługi elektronicznej ze strony poszczególnych urzędów, powiązany z szeroko pojętym aspektem społeczno-ekonomicznym funkcjonowania badanych jednostek samorządu terytorialnego. Celem badania nie była analiza czy ocena wewnętrznych struktur poszczególnych Urzędów, jak i organizacja ich pracy. Badanie nie dotyczyło wpływu analizowanych czynników na sytuację ekonomiczną poszczególnych jednostek.

Podobnie jak w poprzednich latach, raport „Gmina na 5!” wyróżnia najlepsze praktyki stosowane przez polskie samorządy w dziedzinie komunikacji z mieszkańcami, wspierania lokalnego biznesu i przyciągania inwestycji. Jubileuszowa, piętnasta edycja raportu stanowi podsumowanie dotychczasowych badań. Ranking promuje od lat najlepsze praktyki w zakresie cyfryzacji i wspierania przedsiębiorczości oraz motywuje samorządy do dalszego rozwoju w tych obszarach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również