Wiadomości z Zabrza

Zabrze świętuje 90. urodziny Janoscha

  • Dodano: 2021-03-11 08:15, aktualizacja: 2021-03-11 08:42

Porządne, śląskie urodziny trwają co najmniej trzy dni. Obchody 90. urodzin Janoscha trwać będą w Zabrzu niemal tydzień. Kluczowe uroczystości rozpoczną się w najbliższy czwartek, 11 marca, czyli dokładnie w dniu urodzin popularnego autora.

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał dziesiątki własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, ale także pozycje dla osób dorosłych.

Podopieczni Szkoły Podstawowej nr 31 i Przedszkola nr 28 im. Janoscha w Zabrzu świętują już od początku tygodnia rocznicę urodzin swojego patrona.

Świętowanie rozpocznie się 11 marca

Oficjalne miejskie uroczystości w pandemicznej rzeczywistości siłą rzeczy będą nieco ograniczone, ale niemniej huczne. Rozpoczną się 11 marca, o godz. 10.00, w Przedszkolu nr 28 (ul. Niedziałkowskiego 35), gdzie w uroczystej atmosferze na maszt wciągnięta zostanie jubileuszowa flaga, przygotowany zostanie również jubileuszowy tort, a podopieczni placówki wykonają koncert dla Jubilata.

Dwie godziny później, w SP nr 31, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego, tradycyjnie ogłaszanego dla uczniów zabrzańskich szkół podstawowych na początku roku.

12 marca w uroczystości włączy się Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, która o godz. 9.30, na łamach swojego profilu facebookowego (www.facebook.com/BibliotekaZabrze), przeprowadzi warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków zatytułowane „Ach, jak cudowna jest PanamaŚ i Zabrze). Uczestniczyć w nich będzie również znany zabrzański historyk, Dariusz „Gryzok” Walerjański, który przygotował specjalną gawędę.

Jednocześnie, o godz. 10.00, w Parku Janoscha, czyli w Parku Hutniczym, zasadzony zostanie Buk Janosch – drzewo wybrane przez samego jubilata. Zostanie ono oznakowane pamiątkowymi tablicami. 

W tym dniu zabrzańska biblioteka na łamach swojego profilu facebookowego zaprezentuje spotkanie z prof. Angelą „Angeluszką” Bajorek, biografką Horsta Eckerta. Spotkanie poprowadzi Czesław „Czesławkiewicz” Zdechlikiewicz.

Zabrzańskie obchody kolejnych urodzin Janoscha zakończą się 13 marca, w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu-Grzybowicach (ul. Badestinusa 60), gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Ach, jak cudowny jest Janosch”. W trakcie spotkania zapoznać się będzie można z szeregiem rzadkich, polskich wydań książek Janoscha. Wystawa potrwa do 25 marca, kiedy to zaprezentowane zostaną na niej fotokopie książek.

Wszystkie pseudonimy uczestników i współorganizatorów imprezy zostały osobiście nadane tym osobom przez Janoscha. 

Zabrze świętuje 90. urodziny Janoscha

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również