Wiadomości z Zabrza

Zabrze świętowało 101. Urodziny!

  • Dodano: 2023-10-02 13:45, aktualizacja: 2023-10-09 09:44

To były wyjątkowe 101. Urodziny Miasta Zabrze! I jak przystało na nasze miasto, wydarzenia przygotowane w ramach obchodów miały szczególną oprawę i nie bez powodu cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem zabrzan, którzy licznie w nich uczestniczyli. Nie zabrakło tradycyjnej Barwnej Parady, która przeszła ulicami Zabrza, by dotrzeć do Parku Miejskiego przy ul. Dubiela, gdzie czekało wiele atrakcji. W ramach dorocznych Skarbnikowych Godów na scenie podziwiać można było zarówno najmłodszych artystów, jak i gwiazdy naszej rodzimej sceny rozrywkowej.

101. Urodziny Miasta Zabrze

Dwudniowe świętowanie zainaugurowane zostało w sobotę, kiedy o godz. 11.00 z parkingu Centrum Handlowego Platan wyruszyła wielobarwna parada, w której w świątecznym nastroju w kierunku Parku Miejskiego przy ul. Dubiela przeszło kilka tysięcy pięknie przebranych zabrzan. Uczestników poprowadzili: Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryk Mandrysza wraz z mażoretkami oraz legendarny Skarbnik. Najmłodsi uczestnicy parady mieli zaledwie kilka lat i z dumą reprezentowali nasze zabrzańskie przedszkola, po nich ciekawe przebrania pokazali także uczniowie szkół podstawowych, średnich, członkowie stowarzyszeń, organizacji, zakładów pracy, a także wszyscy ci, którzy chcieli w ten sposób świętować Urodziny Miasta.

W Parku Miejskim odbył się całodniowy rodzinny piknik, czyli tradycyjne Skarbnikowe Gody. W programie znalazły się m.in.: stoiska edukacyjne i pamiątkowe, strażackie pokazy ratownicze, Festiwal Kolorów Holi oraz stoisko historyczne. Na scenie wręczono nagrody przyznane w konkursie na najładniejsze przebranie indywidualne lub grupowe zaprezentowane w paradzie. Tym razem stroje miały odnosić się do hasła „Magiczny ogród”.

Skarbnikowe Gody tradycyjnie zakończyły się koncertowo. Na scenie wystąpiła Maja Cembrzyńska, Jacek Stachurski oraz gwiazda sobotniego wieczoru Margaret.

Niedzielny koncert urodzinowy

Niedzielny koncert urodzinowy był tradycyjnie okazją do wręczenia Nagród Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury. Ich laureatami zostali w tym roku: zabrzańskie Fortepianarium, Józef Krzyk, Tomasz Zubilewicz oraz Stowarzyszenie Wrazidlok.

W części muzycznej można było usłyszeć wyjątkowego artystę – królową polskiej sceny muzycznej Beatę Kozidrak. Artyście towarzyszyli znakomici wykonawcy: Albert Memeti, Małgorzata Nakonieczna, Jakub Jurzyk, Filip Lato, Monika Urlik oraz oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy „Rezonans con tutti” . Tego wieczoru na scenie swój znakomity warsztat zaprezentowała także Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego oraz Przemysława Piotra.

Tradycyjnie też, w niedzielę, 1 października, w Kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 29. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również