Wiadomości z Zabrza

Zabrze. Miała zainwestować, a straciła 100 tys. zł. 62-latka oszukana metodą na inwestycje

  • Dodano: 2023-04-12 14:30

Reklamy, które oferują łatwy zysk poprzez inwestycje w akcje, obligacje, waluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub spółki skarbu państwa to początek zaplanowanego oszustwa. Kilka dni temu do zabrzańskich policjantów zgłosiła się 62-letnia zabrzanka, która została oszukana metodą na inwestycje. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego po raz kolejny policjanci apelują o rozwagę.

Straciła 100 tysięcy złotych na "inwestycjach" załatwianych przez internet

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Tym razem ofiarą oszustów padła 62-letnia zabrzanka. Kobieta została zmanipulowana i uwierzył w możliwość szybkiego zarobku dzięki inwestycji.

Wszystko zaczęło się w grudniu ubiegłego roku od reklamy na popularnym serwisie społecznościowym. Po kliknięciu link i wypełnieniu formularza z pokrzywdzoną skontaktował się doradca finansowy, który krok po kroku tłumaczył, co ma robić pokrzywdzona, aby skutecznie zainwestować. Oszust zapewniał 62-latkę, że pomoże w pozyskaniu pieniędzy z inwestycji, jednak w tym celu konieczne jest wykonywanie wszystkich jego poleceń. W tym wypadku pokrzywdzona wpadła całą sieć machinacji. Kontaktowały się z nią kolejno różne osoby, prowadząc ją przez proces "inwestycyjny". Jak często bywa i w tym wypadku oszuści poprosili o zainstalowanie programu AnyDesk i założenie konta na konkretnym portalu inwestycyjnym.

Następnie kolejna z osób zaangażowanych w oszustwo, aby zyskać zaufanie pokrzywdzonej, nakazała jej odinstalowanie programu AnyDesk, gdyż jest on potencjalnie niebezpieczny. To często wykorzystywany przez oszustów mechanizm. Przestępcy tworzą sytuacje pozornego zagrożenia, po czym wcielają się w role wybawców i w ten sposób zyskując zaufanie. W tym wypadku było podobnie. Ostatecznie w ciągu kilku miesięcy oszuści wyciągnęli od pokrzywdzonej kwotę 100 tysięcy złotych.

Policjanci jeszcze raz przestrzegają przed inwestowaniem w niesprawdzony sposób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również