Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Fortum zorganizowało pierwszy w Polsce przelot samolotu elektrycznego

  • Dodano: 2019-06-11 10:00

8 czerwca rozpoczął się pierwszy w Polsce przelot samolotu elektrycznego.

To drugi po Finlandii taki przelot w Europie - podały służby prasowe firmy Fortum, organizatora przelotu.

Pipistrel Alpha Electro pokona trasę ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy, odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę.

Oficjalne podsumowanie projektu odbędzie się 12 czerwca w Warszawie

Fortum chce w ten sposób zbierać potrzebne doświadczenia i wiedzę na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach.

Nasza wizyta na Śląsku nie jest przypadkowa. To właśnie tu – w Zabrzu – działa nasza nowa, najnowocześniejsza w Polsce elektrociepłownia, która dostarcza prąd i ciepło mieszkańcom Zabrza i Bytomia – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. – Ten lot to także świetna okazja do tego, by promować zrównoważony rozwój miast w oparciu o nowoczesne i innowacyjne rozwiązania energetyczne – dodaje.

Pipistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem ultralekkim o napędzie elektrycznym. Dwuosobowa maszyna, która wzbiła się w polskie niebo, wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW. Jego prędkość przelotowa to 157 km/h. Bateria o pojemności 21 kWh jest w stanie zapewnić mu energię na 55-minutowy lot - z półgodzinną rezerwą baterii. Ładowanie ładowarką o mocy 20 kW trwa godzinę. Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu loty mogą być prowadzone w okolicach dużych aglomeracji miejskich, bez problemów spełniając normy emisji spalin i hałasu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.