Wczoraj zabrzańska fundacja Zarys poinformowała na Facebooku, że już wkrótce dwa tiry z transportem medycznym wyruszą do Ukrainy. Wartość paczek to ponad milion złotych.
Dwa tiry z pomocą humanitarną
Miło nam poinformować, że już wkrótce 65 palet, z produktami o wartości ponad miliona złotych, wyruszy do ukraińskich szpitali – zakomunikowała wczoraj na Facebooku fundacja Zarys z Zabrza. Do Ukrainy ruszyły dwie ciężarówki, w pełni załadowane wyrobami medycznymi. Konwój wypełniony jest pomocą medyczną różnego rodzaju, przede wszystkim środkami higienicznymi. Są to między innymi strzykawki, igły iniekcyjne, kaniule dożylne, rękawice oraz materiały opatrunkowe. Zakupiono także różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, taki jak wózki inwalidzkie, balkoniki, gorsety, stabilizatory stawów, czy kołnierze stabilizujące.
Środki dla ukraińskich szpitali
To już szósty transport pomocy medycznej, organizowany przez fundację od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod koniec maja wysłała ona do Ukrainy 8 ton pomocy humanitarnej o łącznej wartości 1,5 miliona złotych. Pomoc humanitarna będzie dostarczona do ukraińskich szpitali. O tym, jakie jest zapotrzebowanie, fundacja dowiadywała się bezpośrednio od ukraińskiego Ministra Zdrowia, z którym na bieżąco konsultowała potrzeby.
Fundacja ZARYS od ponad pół roku aktywnie działa na rzecz pomocy Ukrainie. W tym czasie udało nam się zorganizować transporty humanitarne ze środkami medycznymi o wartości ponad dwóch i pół miliona złotych. Wszystkie realizowane przez nas konwoje humanitarne organizowane są przy konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, dlatego widzimy jak z każdym kolejnym transportem zmienia się również zapotrzebowanie ukraińskich szpitali- mówi prezes Fundacji Zarys Paulina Roterman, cytowana przez oficjalną stronę fundacji.
Datki darczyńców
Jak możemy przeczytać na stronie fundacji, głównym fundatorem środków była firma Zarys, która przekazała na ten cel 790 tysięcy złotych oraz pokryła wszelkie koszty związane z logistyką. Resztę pieniędzy przekazała fundacja, która uzyskała środki od darczyńców, w dużej mierze osób prywatnych, a także dzięki wsparciu polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. Dużą część kwoty zebrali widzowie kanału Historia Realna na Youtube. Do organizacji transportu przyczynili się także Fundacja Górnika Zabrze, firma Sidnet, czy też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.