Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrzańska drogówka prowadzi dziś działania "Pasy"

  • Dodano: 2019-03-14 09:30, aktualizacja: 2019-03-14 12:02

Mundurowi z zabrzańskiej drogówki od wczesnych godzin porannych prowadzą działania „Pasy”.

Celem prowadzonych w całym kraju działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez egzekwowanie stosowania się kierujących i pasażerów do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

Pamiętaj!

Pasy bezpieczeństwa zapinasz dla ochrony swojego zdrowia i życia! Akcja potrwa do późnych godzin wieczornych.

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale również przy niewielkiej kolizji auta, a nawet w przypadku gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia samochodu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz auta działa ogromna siła bezwładności. Sprawia ona, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton. Brak zapiętego pasa bezpieczeństwa powoduje, że uderza w deskę rozdzielczą pojazdu, szybę, obija się o siedzenia. Pasażerowie, którzy siedzą z tyłu miażdżą przednie fotele, uderzając także w inne osoby będące w pojeździe, sami przy tym doznając dotkliwych, często śmiertelnych obrażeń. W niektórych przypadkach osoba niezapięta w pasy może nawet wypaść z samochodu. Niezwykle ważna jest również pozycja jaką zajmuje osoba w pojeździe. Pamiętaj! Pas nie uchroni przed wysunięciem się spod niego osoby leżącej na odchylonym fotelu, ani nie zapobiegnie uderzeniu w deskę rozdzielczą, kogoś kto w momencie wypadku jest pochylony. Pozycja dająca duże szanse przeżycia to pozycja siedząca!

  • Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa powinny płasko przylegać do ciała.
  • Pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha.
  • Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku bez tendencji zsuwania się z ramienia.

Pamiętajmy również, że wiele z aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa zakłada, że kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Dotyczy to na przykład poduszek gazowych, które zadziałają właściwie tylko wówczas, gdy kierujący i pasażerowie mają prawidłowo zapięte pasy. Przy dużych prędkościach kolizyjnych niezbędne jest bowiem zmniejszenie intensywności ugięcia głowy i szyi, a poprzez to także zmniejszenie obciążenia klatki piersiowej i miednicy, gdyż pomimo, że ciało jest przytrzymywane pasem, to i tak przemieszcza się do przodu w stronę kierownicy lub deski rozdzielczej. Głowa jest wtedy wychwytywana przez poduszkę powietrzną zmniejszając siły działające na człowieka. Co ważne, pas bezpieczeństwa przytrzymuje ciało w pierwszej fazie zderzenia, w związku z czym głowa napotyka już na w pełni rozwiniętą poduszkę gazową. Jeśli nie zapniemy pasa, to głowa zderzy się z poduszką już w fazie jej napełniania się, a rozwija się ona z prędkością około 300 km/h.

Niezwykle ważne jest aby młodsze dzieci przewożone były w fotelikach bezpieczeństwa, który należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu tych przypadkach. Dlatego zawsze należy przewozić dziecko zgodnie z wymogami przepisów prawa: w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci.

  • Pas pionowy powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi.
  • Nie wolno układać pasa pod rączkami dziecka lub za jego plecami.
  • Pas biodrowy powinien przechodzić na wysokości miednicy (opiera się na kościach biodrowych), a nie na brzuchu.
Działania Pasy w Zabrzu

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Roland

    i tak kto chce to zapnie, kto nie to nie, albo zapłaci albo go yanosik albo ktoś światłami ostrzeże

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.