Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrzańska drogówka prowadzi dziś działania "Alkohol"

  • Dodano: 2019-06-11 10:00

Od wczesnych godzin porannych na drogach Zabrza policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod kryptonimem “Alkohol”.

Akcja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków.

Policjanci zabrzańskiej drogówki od 6.00 prowadzą wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta.

Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tzw. "podwójnym gazie”

Jak potrzebne są to działania pokazuje liczba zatrzymanych kierujących którzy wsiedli za kierownice pod wypływem alkoholu lub narkotyków w ostatnim czasie. Tylko w czerwcu zabrzańscy policjanci zatrzymali 10 nietrzeźwych kierujących i 3 kierujących którzy jadąc po spożyciu alkoholu popełnili wykroczenia. Rekordzista, który miał prawie 2,3 promila alkoholu w organizmie, jada z Biskupic do centrum wjechał do rowu rozbijając swój samochód. Policjancie 40-letniemu kierującemu renault zatrzymali prawo jazdy kategorii B. Poprano również krew do badan laboratoryjnych.

Wśród zatrzymanych jest również 30-letni kierujący oplem, który kierował pod wypływem narkotyków. Wstępne badanie wskazało, że kierujący był pod wypływem amfetaminy. W jego przypadku policjanci również zabezpieczyli krew do dalszych badań laboratoryjnych. Ponad to policjancie z III komisariatu w jego samochodzie ujawnili woreczek z biała sypką substancją. Badanie przeprowadzone przez technika kryminalistycznego wskazało, że substancja to to amfetamina. Do sprawy zatrzymany został również 27-letni pasażer. Mężczyźni zostali osadzenie w policyjnym areszcie. Czynności w sprawie trwają.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.