Wiadomości z Zabrza

Zabrzańska drogówka podsumowała działania "Rower"

  • Dodano: 2020-06-25 08:15, aktualizacja: 2020-06-25 06:54

W miniony wtorek od rana na terenie naszego miasta zabrzańska drogówka prowadziła działania „Rower".

Stróże prawa kontrolowali stosowanie się rowerzystów do przepisów ruchu drogowego, ale zwracali również uwagę na zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Podstawowym celem było zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów

Stróże prawa oprócz codziennych kontroli prowadzą takie działania jak „Rower”, mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Podczas takich działań prowadzone są kontrole stosowania się przez nich do przepisów ruchu drogowego. Priorytetem jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

W trakcie wczorajszych działań policjanci skontrolowali łącznie 37 rowerzystów. W czterech przypadkach w trakcie kontroli okazało się, że rowerzyści kierowali jednośladami po spożyciu alkoholu, co w myśl obecnych przepisów stanowi wykroczenie. W obecnym stanie przepisów pijani rowerzyści mogą popełnić dwa odrębne wykroczenia. Zależeć to będzie od tego, czy rowerzysta zostanie przyłapany na jeździe w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości. W pierwszym przypadku będzie grozić kara aresztu do 14 dni albo grzywna od 20 do 5 tys. złotych. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu do 1 miesiąca albo grzywna od 50 do tys. złotych. Ponadto policjanci ujawnili 38 wykroczeń kierujących pojazdami wobec rowerzystów, a jeden kierowca utracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h więcej niż obowiązujące ograniczenie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.