Wiadomości z Zabrza

Zabrzańska Atlantyda. Wystawa w Muzeum Miejskim

  • Dodano: 2021-03-10 08:15, aktualizacja: 2021-03-10 09:41

W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3 oglądać można wystawę prezentującą pamiątki i dokumenty dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku przy kopalni Królowa Luiza Wschód.

Na wystawie pt. “Zabrzańska Atlantyda. Zaborze – Kolonia B” zaprezentowane zostały pamiątki i dokumenty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz osób prywatnych, dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku  przy kopalni Królowa Luiza Wschód. Kolonie patronackie stanowiły, wraz z zakładami pracy, pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów, łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu enklaw. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta. O jednej z nich „Zaborze- Kolonia B”, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która zniknęła, traktuje właśnie najnowsza wystawa przygotowana przez pracowników Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej kuratorem jest Urszula Wieczorek.

Przypominamy też, że jeszcze tylko do 14 marca zwiedzać można wystawę pt. “Strefa Koloru” Ewy Zajler-Płatek. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac malarskich autorki oraz rysunki.

Ważne! Do końca trwania wystawy „Strefa koloru” w każdy czwartek, o godz. 16.30 w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia na zwiedzających czekać będzie Ewa Zajler Płatek, która zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po swojej ekspozycji.

Zabrzańska Atlantyda. Wystawa w Muzeum Miejskim


Źródło: UM Zabrze

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.