Wiadomości z Zabrza

Za nami wernisaż wystawy "Zabrzańska Atlantyda. Zaborze Wieś"

  • Dodano: 2024-03-06 12:45

Wczoraj w Muzeum Miejskim w Zabrzu odbył się wernisaż wystawy pn. „Zabrzańska Atlantyda. Zaborze Wieś”. Zaborze Wieś to teren obecnego miasta Zabrze. Rodowód tego miejsca sięga okresu średniowiecza, a pierwsza wzmianka o wsi pochodzi zapisu Rejestru Ujazdu. W dokumencie datowanym na okres pomiędzy 1295 a 1305 rokiem odnotowano, że wieś Zaborze liczy 50 większych łanów frankońskich. Więcej ciekawostek o tych ziemiach będą mogli Państwo poznać zwiedzając ekspozycję. Już w piątek, 8 marca, Muzeum zaprasza do udziału w spotkaniu na wystawie poświęconym mieszkankom Zaborza Wsi, a było ich sporo o ciekawych życiorysach.

Zaborza Wieś: Od średniowiecza do dzisiaj

Są na terenie Zabrza tereny, które w przeszłości tworzyły pewien zamknięty świat. Potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia wspólnoty lokalnej, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu miejsc. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta.

W roku 2021 Muzeum prezentowało wystawę poświęconą Zaborzu – Kolonii B, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która niemal w całości zniknęła z krajobrazu. Obecnie kontynuuje ten cykl proponując zanurzenie się w historii Zaborza Wsi.

Miejsca żyją głównie dzięki jego mieszkańcom. Nie inaczej było i jest w przypadku Zaborza Wsi. Tak więc oddajmy im głos. To między innymi rodziny Rollników, Cyganów, Widerów, Morciszków, Klaków, Woschów, Urbańczyków, Kołoczków, poprzez swoje narracje oraz przedmioty materialne, opowiadają historię Zaborza Wsi.

Imprezy towarzyszące wystawie:

  • 8 marca – spotkanie na wystawie „Zaborskie kobiety”,
  • 22 marca – spotkanie na wystawie „Niedopowiedziane (miejscowe) historie”,
  • 20 kwietnia – spacer z Zaborze Wsi do kościoła św. Jana Chrzciciela w Biskupiach „Ach co to był za ślub”
  • 3 maja – finisaż.
Za nami wernisaż wystawy "Zabrzańska Atlantyda. Zaborze Wieś"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również