Wiadomości z Zabrza

Za nami Dzień Otwarty w zabrzańskich instytucjach kultury! [FOTO]

  • Dodano: 2024-04-16 08:15, aktualizacja: 2024-04-16 08:39

To był wyjątkowy Dzień Otwarty! Wyjątkowy, ponieważ równocześnie swoje drzwi otworzyły wszystkie instytucje kultury w naszym mieście. W ub. sobotę zwiedzić można było zarówno Dom Muzyki i Tańca, Teatr Nowy, Miejską Bibliotekę Publiczną, Filharmonię Zabrzańską i Muzeum Miejskie. Była to doskonała okazja do poznania wielu tajemnic tych obiektów, a także do bezpośredniego spotkania z pracownikami różnych instytucji i zadania im pytań dotyczących ich pracy. Można było również poznać ofertę kulturalną miasta oraz zaangażować się w lokalne inicjatywy.

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Dni otwarte w DMiT były okazją do poznania wielu tajemnic tego wyjątkowego obiektu, który w br. obchodzi 55-lecie działalności. Uczestnicy zwiedzania dowiedzieli się, kto występował na scenie Domu Muzyki i Tańca, a są to m.in. Leonard Cohen, Chris de Burgh, B. B. King, Chick Corea, a także Placido Domingo, Jose Carreras i Montserrat Caballe, June Anderson, Michele Legrand. Śpiewali tam także Buena Vista Social Club, Chór Aleksandrowa, Electric Light Orchestra, grali Pat Metheny, Paco de Lucia, Andy di Meola i Chris Botti. Swoje dni mieli fani Tangeredream, Smokie, Procol Harum, Marillion, orkiestry Glenna Millera i wiele innych zespołów, grup muzycznych i solistów światowej rangi. W tej galerii sław nie brakuje oczywiście polskich twórców, w tym zabrzanina Krystiana Zimermana. Bywali również artyści opery i baletu, rewii na lodzie, kabaretu, cyrku oraz znani politycy.

Obecnie Dom Muzyki i Tańca to jedna z najlepszych pod względem warunków technicznych i bezpieczeństwa scen koncertowych w Polsce – z widownią na 2000 miejsc i wspaniałym potencjałem organizacyjnym w postaci doświadczonego i w pełni profesjonalnego zespołu – o tym mogli się przekonać uczestnicy wycieczki.

Teatr Nowy w Zabrzu

Podczas Dnia Otwartego chętni mieli okazję zapoznać się z pracą zatrudnionych w Teatrze osób – zarówno aktorów, jak i np. pracowników działu promocji, a także zwiedzić miejsca, zazwyczaj zamknięte dla widzów. Równocześnie dla dzieci odbywały się warsztaty artystyczne pn. „ Czym jest kostium? ” pod bacznym okiem teatralnych pedagogów.

Na Placu Teatralnym powstała Teatralna Strefa Chillu, gdzie przy dźwiękach muzyki zgromadzeni wkroczyli w świat magii spektakli teatralnych zabrzańskiej sceny. Można było także podziwiać działania artystyczne z udziałem performerów, przy zabytkowym aucie produkowanym w latach 1948-1990, znanym m.in z filmów z Louisem de Funesa. Na placu Wolności natomiast Teatr zorganizował spotkanie z postaciami z bajki Janosza „Idziemy po skarb” – Misiem i Tygryskiem. Dni Otwarte były także szansą na szlifowanie swoich aktorskich umiejętności za sprawą warsztatów teatralnych, które odbyły się na Scenie Kameralnej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu

Bibliotekarze zachęcali uczestników nie tylko do czytania książek i ich wypożyczania, ale przybliżyli też zasady gry w zabrzańską wersję popularnej planszówki MONOPOLY.

W Filii nr 11 MBP Zabrze odbyła się Liga Monopoly. Uczestnicy mogli zagrać w tą popularną i znaną na całym świecie grę planszową, ale w naszej miejskiej odsłonie. Na jej planszy znajdują się najciekawsze budynki i miejskie obiekty, w tym np. Wieża Ciśnień, Dom Muzyki i Tańca czy Arena Zabrze.

Filharmonia Zabrzańska

Filharmonicy zaprosili chętnych na oprowadzanie po siedzibie Filharmonii. Chętni zwiedzili salę koncertową, biura i garderoby. Równocześnie mogli posłuchać historii o budynku i samej instytucji. Przewodnik omówił charakter pracy muzyka i orkiestry. Prezentowano również niektóre instrumenty.

Muzeum Miejskie w Zabrzu

Pracownicy Muzeum zaprosili chętnych do zwiedzenia dwóch wystaw, które prezentowane są w siedzibie przy ul. Powstańców Śląskich 3 – tj. „Zabrzańskiej Atlantydy. Zaborze Wieś” oraz ekspozycji pn. „Ach co to był za ślub”.

Muzealnicy opowiedzieli jak ubierano się do ślubu w oparciu o zbiory fotografii archiwalnej z zasobów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz zapisy zawarte w publikacji  J. Gallusa, „Starosta weselny. Zbiór przemówień, wierszy i piosenek przy godach weselnych”. Uczestnicy malowali także wstążki do śląskiego stroju ludowego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

MGW przygotowało aż trzy atrakcje z okazji Dnia Otwartego. Można było zwiedzić pracownię digitalizacji – uczestnicy dowiedzieli się czym zajmuje się pracownia digitalizacji oraz zobaczyli skany 2D i 3D wyrobisk górniczych oraz kopalnianych obiektów powierzchniowych.

Grupa chętnych zwiedziła również magazyny zewnętrzne w budynku dawnej cechowni Kopalni Królowa Luiza. Podczas wycieczki zaprezentowano techniki przechowywania i zabezpieczania obiektów muzealnych. Magazyny zbiorów jako przestrzenie z zasady niedostępne dla postronnych ludzi wzbudziły zainteresowanie nie tylko ze względu na znajdujące się w nich muzealia, ale również ze względu na formę i sposoby ich przechowywania, które mocno ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat.

W Parku 12C odbyły się warsztaty rękodzielnicze i sportowe dla dzieci – m.in. z Skarpetkowy Skarbnik, malowanie na folii, decoupage na plastrze drewna oraz animacje sportowe.

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu

MOK zaprosił uczestników na Dzień Otwarty na Sportowo. Można było skorzystać z strefy gier sportowych /piłkarzyków, cymbergaja, subsoccera/, warsztatów tanecznych, animacji „Wyginam śmiało ciało” oraz warsztatów ruchowo-tanecznych. Dla miłośników muzyki odbył się koncert na żywo zespołu Blue Dragonfly. 

Centrum Informacji Kulturalnej

Centrum Informacji Kulturalnej zaproponowało warsztaty multimedialne. Można było poznać telewizję „od kuchni”, poczuć się jak reporter Telewizji Zabrze, dowiedzieć się, jak zrobić telefonem dobre zdjęcie oraz przejrzeć archiwalne wydania Naszego Zabrza Samorządowego.

To nie koniec atrakcji, które czekały na zabrzan w ub. sobotę. Tego dnia w Parku Hutniczym powstała Strefa Animacji dla Dzieci i Dorosłych, można było zwiedzić siedzibę Straży Pożarnej oraz Ratusz, po którym oprowadzał zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również