Wiadomości z Zabrza

Za nami 68. edycja Festiwalu im. Norberta Kroczka w Zabrzu [FOTO]

  • Dodano: 2024-04-24 09:30

Uroczystą galą w Teatrze Nowym w Zabrzu zakończył się wczoraj 68. Festiwal im. Norberta Kroczka. W konkursie wzięło udział ponad tysiąc młodych aktorów, tancerzy i muzyków – zarówno zespołów, jak i duetów i solistów. W trakcie uroczystości mogliśmy podziwiać m.in. nagrodzone spektakle, układy taneczne i utwory muzyczne, a laureatom wręczone zostały statuetki.

Uroczysta gala w zabrzańskim teatrze

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Zabrze oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu. Impreza stanowi przegląd dorobku artystycznego dzieci i młodzieży z terenu naszego miasta.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 1000 dzieci i młodzieży z całego Zabrza. Podczas 68. edycji festiwalu, wyróżniono blisko stu laureatów z trzech kategorii (taniec, śpiew i sztuka).

Tym razem nagrody w dziedzinie teatru otrzymali:

  • „Ekipa 41” ze Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej,
  • Teatr Zmysłów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu,
  • Zespół teatralny KONTRA ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 38 w Zabrzu,
  • Akcydentalna Trupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Zabrzu,
  • Zespół teatralny „Nic śmiesznego” z Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu,
  • Zespół teatralny „Backstage” z Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu,
  • „Kabaret „I czyli cdn...” z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
  • Zespół teatralny „Nie przeszkadzaj” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu,
  • Teatr Jak w Ulu (grupa starsza) z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu,
  • Teatr Jak w Ulu (grupa młodsza) z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu,
  • Teatr „Pik –Pok” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu,
  • Zespół teatralny „Po Kropce” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu.

GRAND PRIX w kategorii taniec otrzymała Marianna Krupińska z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu. Nagrodzono także tancerzy i tancerki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, ART SPACE, AZYLU STUDIO TAŃCA I RUCHU, Ośrodka Edukacji Baletowej i Tańca Współczesnego GRONEX, Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu, Studia Tańca ESKA oraz Studia Tańca Ulicznego OPP4-CET w Zabrzu.

Wśród zespołów muzycznych, solistów wokalnych i instrumentalnych oraz duetów Złota Nuta trafiła do: Chóru Młodzieżowego „SCHOLA CANTORUM”, Wojciecha Polniaka ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 39 w Zabrzu, Jana Kolendy i Leny Woźniak z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, Szymona Czapli z Yamaha Szkoły Muzycznej, Wojciecha Dzwonnika ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 40 w Zabrzu, Natalii Lody i Łucji Połap z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, Zespołu dzwonków chromatycznych ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Zabrzu, Zespołu instrumentalnego Zabrzańskiej Szkoły Suzuki, Walnego Zebrania Gitarzystów z Yamaha Szkoły Muzycznej, Zespołu z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, Emilii Pazik ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Zabrzu, Natalii Lemantowicz, Zofii Szarowicz z MDK nr 2 w Zabrzu, Marty Anderwald z II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, Szymona Kuziemka z Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu, Mai i Melanii Kratofil
z Zespołu Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Tarnowskich Górach oraz Natalii i Wiktorii Brożek z I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.

Historia festiwalu

Pierwszy Festiwal pod nazwą Przegląd Zespołów Artystycznych odbył się w 1952 roku. Później zmieniała się jego nazwa, kształt, terminy, lecz idea przedsięwzięcia pozostawała niezmienna. W 1992 r. nadano Festiwalowi imię Norberta Kroczka, zasłużonego twórcy zabrzańskiej kultury. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Festiwalu był Władysław Rzeszowski wieloletni dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 2 (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 2), które już od pół wieku kontynuuje to dzieło. Poza Władysławem Rzeszowskim /1952 – 1976/ w historii Festiwalu złotymi zgłoskami zapisali także jego następcy: Jadwiga Mosińska /1977 – 1987/, Janusz Poeche /1988 – 1997/, Krystyna Żółtańska–Martyna /1998 – 1999/, Halina Stanicka /2000 – 2001/ i Maria Popławska w roku 2002/, Ryszard Klein /2003 – 2007/.

Od roku 2008 organizatorem Festiwalu jest Jolanta Skorupa. W ostatnich kilku latach Festiwal cieszył się wielką popularnością. Każdego roku do organizatorów napływa ponad 100 zgłoszeń w różnych kategoriach, dając łącznie ok. 1400 uczestników. Mimo rosnącej aktywności artystycznej w naszym mieście Festiwal Kultury im. N. Kroczka wciąż posiada rangę głównego miejskiego przeglądu twórczości artystycznej dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również