Krzysztof Dyrbuś, Magdalena Gburek oraz Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – to tegoroczni laureaci wyróżnień im. św. Kamila. Pamiątkowe statuetki odebrali 20 lipca podczas gali, która odbyła się w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Wyróżnienie św. Kamila ustanowiono w 2001 r.
Otrzymują je osoby i instytucje, które pracują na rzecz miasta, budują jego pozytywny wizerunek i zaangażowane są w działalność na rzecz jego mieszkańców. Wśród laureatów tej zaszczytnej nagrody znajdują się m.in. lekarze, naukowcy, społecznicy, a także przedstawicieli firm i organizacji społecznych, zabrzańskich instytucji, duchowieństwa, świata kultury i sportu.
W tym roku Kapituła wyróżnienia im. św. Kamila jednogłośnie zadecydowała o przyznaniu Wyróżnienia dla:
dr hab. n. med. Krzysztofa Dyrbusia
Jest lekarzem pracującym w Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Poradni Kardiologicznej SCCS, który jest bezgranicznie zaangażowanym w udzielanie pomocy medycznej pacjentom, w tym również mieszkańcom Zabrza. Jest fachowcem, którego cechuje pełen profesjonalizm, bezinteresowność oraz oddanie podopiecznym.
Jednocześnie społecznie działa na rzecz rozsławienia Miasta Zabrze w Polsce i na świecie. Od prawie 20 lat pełni funkcję Sekretarza Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego. Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, członkiem International Lipid Expert Panel – międzynarodowej grupy ekspertów zajmujących się leczeniem miażdżycy. Od 2020 r. działa w zarządzie Fundacji SCCS i bierze czynny udział w akcjach prozdrowotnych na terenie Miasta Zabrze.
Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za ogromne zaangażowanie i pomoc na rzecz pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz za społeczne działania na rzecz rozsławienia Miasta Zabrze w Polsce i na świecie.
Magdaleny Gburek
Rodowita zabrzanka i społecznik. Liderka i Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu. Od 23 lat działa społecznie jako wolontariuszka, przeszkolona ochotniczka do udzielenia wsparcia w całym procesie leczenia. Aktywizuje kobiety po mastektomii starając się o specjalistyczne rehabilitacje i przywrócenie pacjentki do pełni życia we wszystkich sferach. Pani Magdalena inicjuje akcje dla mieszkanek Zabrza na temat samobadania piersi, współpracuje z poradniami zdrowia i aktywnie tworzy programy na rzecz kobiet po mastektomii. Odznaczona Kryształowym Łukiem Federacji Amazonek oraz tytułem, "Wolontariusz Roku" przez Kapitułę Zabrzańską.
Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymała za wieloletni aktywny udział w życiu społecznym oraz podejmowanie wielu cennych inicjatyw na rzecz kobiet po mastektomii pomagając w tym trudnym okresie i całym procesie leczenia.
Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Orkiestra MGW z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni ,,Makoszowy’’, która rozpoczęła swoją działalność 1906 r. a dyrygentem jej jest Henryk Mandrysz. Wykonywany przez nią repertuar zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne. Oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, w jej wykonaniu możemy usłyszeć utwory muzyki patriotycznej i religijnej, transkrypcje muzycznych tematów operowych, musicalowych oraz polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej. Jednym z największych sukcesów Orkiestry było zajęcie przez nią dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Niemczech w kategorii "najlepsza orkiestra koncertowa" oraz najlepszy dyrygent konkursu’’.
Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Miasta Zabrze i stanowi charakterystyczny składnik kulturotwórczy śląskiego regionu.
Wyróżnienie im. św. Kamila, otrzymała za wieloletni aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym na rzecz lokalnej społeczności, który stał się charakterystycznym składnikiem kulturotwórczy śląskiego regionu.