Wiadomości z Zabrza

Wkłady kominkowe - rodzaje i zalety

  • Dodano: 2019-08-16 12:15

Decyzja o zakupie kominka to dopiero połowa sukcesu – trzeba jeszcze wybrać rodzaj wkładu. Ten ważny element stanowi serce każdego kominka, gdyż to w nim rozpala się ogień i wytwarza ciepło. Wyróżnia się wkłady kominkowe stalowe i żeliwne - warto poznać przed podjęciem decyzji ich wady i zalety.

Wkłady kominkowe - kluczowy element kominka

Odpowiedni wkład kominkowy powinien przede wszystkim dobrze akumulować ciepło, aby ogrzać wybrane pomieszczenie czy budynek. Jeśli kominek nie będzie w niego wyposażony, jedynie ok. 20 proc. wyprodukowanego ciepła posłuży do tego celu, a aż około 80 proc. uleci przez komin.

Musi być także odporny na długotrwałe oddziaływanie wysokiej temperatury i jej wahania. Od jego właściwego doboru zależy efektywność działania kominka. Poniżej wkłady kominkowe i ich krótka charakterystyka, a także główne zalety oraz wady.

Moc wkładu kominkowego

Należy też określić wymaganą moc wkładu kominkowego. Oblicza się ją, biorąc pod uwagę kubaturę. Wystarczy podzielić ją przez 25, aby uzyskać moc w kilowatach wystarczającą do ogrzania domu. Jeśli kominek ma być tylko dodatkowym urządzeniem, nie zaś głównym źródłem ciepła, wystarczy mniej mocy.

Wkłady kominkowe żeliwne

Wkłady stalowe mają grubsze ścianki, dlatego skutecznie akumulują ciepło, ale są bardzo szczelne. Mogą się rozszczelnić, ale ich naprawa jest dość czasochłonna. Wkłady te emitują dużą ilość energii, która utrzymuje się przez około 3-4 godziny. Ich zaletą jest też atrakcyjna cena.

Wkłady kominkowe z żeliwa często mają formę ozdobną i będą pasowały m.in. do wnętrz zaaranżowanych w stylu rustykalnym lub tradycyjnym. Mogą mieć też dodatkowe zdobienia na tylnej płycie, dlatego też nie są polecane do małych pomieszczeń. Masywny kominek w niedużym salonie będzie prezentował się przytłaczająco.

Wkłady kominkowe stalowe

Wkłady te gorzej akumulują ciepło niż żeliwne, ale ich komory są wyłożone płytami z szamotu lub wermikulitu o dużej pojemności cieplnej. Są lekkie, kruche i mogą pękać, ale ich wymiana nie jest skomplikowana. Wyróżnia je najwyższy komfort użytkowy i będą odpowiednie, jeśli kominek będzie pełnił rolę podstawowego źródła ciepła. Wkłady kominkowe stalowe są też często wyposażone w zabezpieczenie chroniące przed przepaleniem (np. materiały akumulacyjne lub izolacyjne).

To dobre rozwiązanie również dla osób poszukujących kominka z płaszczem wodnym, gdyż wybór tego rodzaju urządzeń jest szeroki. Wkłady ze stali będą odpowiednio się prezentowały w nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzu. Ich główną wadą jest cena – są droższe niż żeliwne.

Jaki wkład wybrać?

Dostosowany do indywidualnych potrzeb, czyli dobrej jakości, o odpowiednich parametrach grzewczych. Ważne jest niskie zużycie drewna, długi czas palenia i wysoka sprawność, a także ew. przydatne opcje dodatkowe.

Więcej informacji na stronie: https://kratki.com/sklep/pl/category/2/wklady-kominkowe

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.