W Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza odbyła się wczoraj, w przededniu ataku Rosji na suwerenną Ukrainę, wideokonferencja z przedstawicielami miast partnerskich Zabrza – Essen i Równego. Była to okazja do podsumowania roku wspólnych działań na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy, a także deklaracji dalszej pomocy.
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik rozmawiała w trakcie wideokonferencji z nadburmistrzem Essen Thomasem Kufenem, zarządem miasta Essen oraz merem ukraińskiego miasta Równe Oleksandrem Tretyakiem. Podczas wydarzenia nastąpiło podpisanie trójstronnego listu współpracy przez przedstawicieli miast biorących udział w konferencji. Mer Oleksandr Tretyak podziękował mieszkańcom Zabrza i Essen za pomoc przekazywaną od pierwszych dni wojny.
W wydarzeniu udział wzięli także wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu st. bryg. Tomasz Bajerczak, komendant straży miejskiej w Zabrzu Zbigniew Juskowiak oraz naczelnicy poszczególnych Wydziałów Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Treść Porozumienia:
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, będącej złamaniem prawa międzynarodowego, Essen i Zabrze solidaryzują się z Równem. Jako wyraz wzajemnej solidarności, Essen i Równe zawierają partnerstwo solidarnościowe. Zamierzone partnerstwo solidarnościowe oferuje Essen, Równemu i Zabrzu w dialogu trójnarodowym możliwość uczenia się od siebie nawzajem, wzajemnego wspierania się i stawiania silnego europejskiego znaku solidarności.
- Essen deklaruje gotowość dostarczania ukierunkowanych i dostosowanych do potrzeb dostaw pomocy humanitarnej dla Równego oraz przetransportowywania ich do Zabrza w miarę możliwości i w zależności od dostępnych środków zewnętrznych.
- Partnerzy wyrażają gotowość, by przejąć w miarę możliwości dalszy transport pomocy humanitarnej do Równego.
- Trzy miasta deklarują, że są zainteresowane współpracą międzygminną i w razie zainteresowania i konieczności będą promować dialog trójnarodowy i spotkanie na szczeblu obywatelskim oraz wspierać dialog ukraińsko-polsko-niemiecki.
Umowa ta ma początkowo na celu praktyczne i solidarne wsparcie w sytuacji nadzwyczajnej na Ukrainie i jest ograniczona do pięciu lat po zakończeniu wojny. Po upływie tego terminu wszystkie trzy miasta wspólnie zadecydują o formie i okresie dalszej współpracy.