Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu zasieją Metropolitarną Łąkę Kwietną

  • Dodano: 2021-10-21 13:30

W zabrzańskiej restauracji odbędą się warsztaty dla uczestników projektu "Metropolitalne Łąki Kwietne", w ramach których przy skrzyżowaniu ulic Niedziałkowskiego i Al. Korfantego powstanie łąka kwietna.

Metropolitalna Łąka Kwietna w Zabrzu

We wtorek 26 października o godzinie 13:00 w Restauracji Pod Kasztanami przy ul. Wolności 190 odbędą się warsztaty dla uczestników projektu „Metropolitalne Łąki Kwietne”, podczas których nauczą się oni wszystkich etapów zakładania łąki kwietnej, począwszy od przygotowania terenu, metody i techniki wysiewu, a na podlaniu oraz zawałowaniu terenu skończywszy. Uczestnicy poznają również wskazówki jak dbać o łąkę w przyszłości. 

W ramach warsztatów przy skrzyżowaniu ulic Niedziałkowskiego i Al. Korfantego w Zabrzu zostanie wysiana łąka kwietna. Dodatkowo zostaną również zainstalowane domki dla owadów zapylających. 

Uczestnicy warsztatów będą odpowiedzialni za utrzymanie efektów pracy przez okres przynajmniej 2 lat od dnia zakończenia warsztatów. Na finalny efekt wizualny łąki będzie trzeba poczekać, ponieważ jak przekazuje Maciej Podyma, prezes spółki Państwo Łąka, która realizuje projekt, nasionka roślin łąkowych w pierwszym roku całą energię "inwestują" w ukorzenienie się, przez co dopiero w drugim roku ukazują się naszym oczom w całej okazałości.

Łąki kwietne w śląskich miastach

W ramach Programu „Metropolitalne Łąki Kwietne” w 11 miastach Metropolii obsiane zostanie ponad 32 tys. m2 terenów. Wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich. Jak przekazują organizatorzy programu, łąki kwietne to ekologiczny sposób na ograniczenie skutków suszy w mieście, ponieważ zatrzymują wodę i obniżają temperaturę otoczenia. Dodatkowo stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt.

- Łąki kwietne podnoszą nie tylko walory estetyczne w zabudowanych przestrzeniach miejskich, ale co ważniejsze pełnią ważne funkcje przyrodnicze - przekazuje Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

Poza Zabrzem Metropolitalne Łąki Kwietne zostaną wysiane w takich miastach jak Katowice, Mikołów, Bytom, Dąbrowa Górnicza i Siemianowice Śląskie.

W Zabrzu zasieją Metropolitarną Łąkę Kwietną / fot. Metropolia GZM

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • nowak

    Prezes spółki Państwowa Łąka? Czego to nie wymyślą żeby znajomemu robotę zapewnić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.