Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu świętowano 50 lat hematologii dziecięcej na Śląsku

  • Dodano: 2022-09-22 07:30, aktualizacja: 2022-09-22 07:46

We wtorek 20 września, w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, odbył się rodzinny piknik z okazji 50-lecia hematologii dziecięcej na Śląsku. Wzięli w nim udział m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. Tomasz Szczepański, emerytowany kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SPSK nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko ŚUM Danuta Sońta-Jakimczyk, prezes Fundacji ISKIERKA Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Nowak, senator RP Barbara Dziuk, senator RP Beata Małecka-Libera, pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podopieczni Fundacji ISKIERKA i ich rodzice.

– Jubileusz 50-lecia hematologii dziecięcej na Śląsku stanowi okazję do przekazania słów uznania dla specjalistów oddziałów hematologii i onkologii dziecięcej w naszym regionie. Dumą napawa fakt, że regionalne oddziały hematologii i onkologii, w tym pionierski na Śląsku w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko ŚUM w Zabrzu, mogą poszczycić się lekarzami, którzy z pełnym zaangażowaniem i odwagą podejmują wyzwania, przecierające szlaki dla innowacyjnych metod diagnostyki i skutecznego leczenia. W swojej pracy udowadniają, że najlepsze efekty przynosi połączenie sztuki medycznej na najwyższym poziomie z wrażliwością wobec chorego oraz poszanowaniem godności pacjenta – stwierdziła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

– Do Zabrza przyjechali kierownicy klinik i oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej z całego kraju, którzy wezmą udział w sympozjum dotyczącym „Postępów w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej” – mówił prof. dr hab. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Hematologii i Onkologii Dziecięcej.

Pierwszy Oddział Hematologii Dziecięcej w naszym województwie powstał pół wieku temu w Zabrzu

Po 15 latach utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 r. powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii. Początkowo lekarze i pacjenci mieli do dyspozycji zaledwie 25 łóżek, a u leczących się dzieci rozpoznawano rocznie ok. 30-35 nowotworów. Na przestrzeni 50 lat hematologia dziecięca zmieniła się w niezwykły sposób.

Oddział prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów z nowotworami krwi, układu chłonnego, guzami litymi. Prowadzona jest również diagnostyka i leczenie  różnych postaci niedokrwistości (opornych na leczenie, niedokrwistości hemolitycznych, anemii aplastycznych), skaz krwotocznych (małopłytkowości i hemofilii), zaburzeń krzepnięcia,  trombofili, chorób węzłów chłonnych. Prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów onkohematologicznych z uwzględnieniem aktualnie stosowanych na świecie schematów leczenia. Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób rozrostowych układu krwiotwórczego: ostrych białaczek, w tym białaczki niemowlęcej, chłoniaków, choroby Hodgkina, jak również pacjentów z guzami litymi (nerek, wątroby, tkanek miękkich, guzów zarodkowych). Ośrodek koordynuje w całym kraju program leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt.

Diagnostyka onkohematologiczna prowadzona jest z użyciem najnowszych metod, w tym monitorowania minimalnej choroby resztkowej za pomocą 8-kolorowej cytometrii przepływowej. Oddział współpracuje z 17 ośrodkami hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce skupionymi w ramach Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków i Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Guzów Litych, Zakładem Genetyki Molekularnej i Klinicznej Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Zakładem Genetyki Medycznej Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa Katedrą Immunologii Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (Holandia), Centrum Diagnostycznym Ostrych Białaczek Uniwersytetu we Frankfurcie (Niemcy), Katedrą Medycyny, Uniwersytetu w Salamance (Hiszpania), II Katedrą Medycyny, Szpitala Uniwersyteckiego Schleswig-Holstein, Kilonia (Niemcy), Katedrą Hematologii/Onkologii Dziecięcej, Uniwersytetu Karola, Praga (Republika Czeska).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również