Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu powstaną dwa centra przesiadkowe

  • Dodano: 2021-01-18 15:15

W Zabrzu powstaną dwa centra przesiadkowe warte ponad 119,5 mln zł. Miasto otrzymało właśnie 96 mln złotych unijnego dofinansowania na realizację tych inwestycji.


W poniedziałek, 18 stycznia, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski razem z Aliną Nowak i Dariuszem Iskaninem, radnymi Sejmiku Województwa Śląskiego, przekazał prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik umowę na dofinansowanie budowy dwóch centrów przesiadkowych, wynoszące 96 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do 2023 roku.

Centra przesiadkowe to duży komfort dla pasażerów, zaś mieszkańcy Zabrza od lat czekali na inwestycję tej skali. Pamiętajmy także o proekologicznym znaczeniu tego typu projektów. Sprawna komunikacja na terenie miast i pomiędzy nimi, po prostu pozwala zostawić samochody w garażach, a daje możliwość, by przesiąść się do autobusu niskoemisyjnego i swobodnie nimi dotrzeć do celu - wskazuje marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Centrum przesiadkowe w centrum Zabrza

Pierwsza inwestycja, czyli centrum przesiadkowe przy ul. Goethego, będzie polegała na przebudowaniu istniejącego już dworca autobusowego, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Nowy obiekt o powierzchni ok. 10,4 tys. metrów kwadratowych, będzie wykorzystywany jako centrum przesiadkowe dla autobusów lokalnych, komunikacji pomiędzy miastami aglomeracji, a także busów. W planach jest budowa nowego parkingu wielopoziomowego. Co więcej, w obrębie węzła przesiadkowego zaprojektowano perony przystankowe łącznie dla 11stanowisk autobusów, w tym jedno przeznaczono do ładowania autobusów elektrycznych. Znajdą się tam również stanowiska postojowe dla samochodów osobowych. 

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy

Z kolei przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia w Rokitnicy wybudowany zostanie obiekt o powierzchni 276 metrów kwadratowych. Pojawi się tam 6 miejsc dla postoju autobusów oraz stanowiska dla pojazdów osobowych, wiaty rowerowej, postoju taxi i minibusów. Także i tu będzie można podładować pojazdy elektryczne. Przy obu obiektach przewidziano też lokalizację stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego.

Obecnie trwają procedury przetargowe na realizację obu inwestycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również