Wiadomości z Zabrza

VIII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

  • Dodano: 2020-12-24 08:15, aktualizacja: 2020-12-24 06:43

Profesor Krzysztof Penderecki, Patron odbywającego się nieprzerwanie od 2013 roku Festiwalu, odszedł od nas na zawsze - ale nigdy nie zostanie zapomniany. Na zawsze pozostaną bowiem z nami po nim wspomnienia, które będziemy - tu, w Zabrzu, w ramach Festiwalu - kultywować, celebrując twórczość i życie naszego Patrona.

Zapraszamy Państwa do udziału w VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu.
W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się m.in. premierowa emisja nieprezentowanego nigdy do tej pory wykonania monumentalnej VII Symfonii Siedem bram Jerozolimy pod dyrekcją samego Mistrza, zarejestrowanego 29 września 2017 roku, w trakcie wyjątkowej, jubileuszowej edycji Festiwalu. 

To spektakularne wydarzenie, zrealizowane w zjawiskowo zaaranżowanej świetlnie post-industrialnej scenerii niecki Sztolni Królowa Luiza, zgromadziło na festiwalowej scenie przeszło 200 wykonawców: 120-osobową orkiestrę (wyposażoną m.in. w dwa gigantyczne, stworzone przez Kompozytora tubafony), 90-osobowy chór oraz wspaniałych, blisko związanych z Profesorem solistów: Iwonę Hossę, Karolinę Sikorę, Annę Lubańską, Adama Zdunikowskiego i Piotra Nowackiego. W rolę recytatora wcielił się wybitny polski aktor Sławomir Holland. Przeżyjmy raz jeszcze to niezapomniane, poruszające muzyczne widowisko - tym razem przed ekranami komputerów lub telefonów, w ramach kolejnej, 8. już edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320, który w tym roku, z oczywistych, związanych z pandemią względów, przeniesie się do Internetu. Na premierową emisję koncertu Siedem bram Jerozolimy zapraszamy Państwa już 30 grudnia (godz. 18:00).

Drugą propozycją festiwalową jest emisja online wyjątkowego, zrealizowanego specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji filmu muzycznego Agnus Dei / Baranku Bożyzarejestrowanego 170 i 320 metrów pod ziemią, w nastrojowych przestrzeniach Kopalni Guido, z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, pod batutą Dyrektora Festiwalu, Jurka Dybała, z muzyką Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego. Program wydarzenia uświetniło poruszające prawykonanie utworu dedykowanego Patronowi Festiwalu pióra Joanny Wnuk-Nazarowej - Quintetto per archi „Krzysztofowi Pendereckiemu”, dokonane w kameralnie oświetlonym wnętrzu Sali Kompresorów. Premierowa emisja filmu - muzycznej impresji będącej hołdem złożonym Profesorowi przez jednych z najbliższych mu artystów, w tak istotnym dla niego i Festiwalu miejscu - odbędzie się już 28 grudnia (godz. 18:00).

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.