Wiadomości z Zabrza

Uroczyście obchodzili Dzień Działkowca

  • Dodano: 2018-08-20 14:15

W miniony weekend w Zabrzu na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Wiśnia” oraz „Biała Róża” uroczyście obchodzono Dzień Działkowca. Jak co roku Miasto Zabrze ufundowało dla zasłużonych działkowców liczne nagrody i wyróżnienia.

ROD „Biała Róża” miał powody do wielkiego święta – w tym roku obchodzi 95-lecie istnienia. W ramach jubileuszu zorganizowano więc tłumny festyn rodzinny przy muszli koncertowej, połączony z obchodami Dnia Działkowca. Nie zabrakło pocztu sztandarowego ROD-u, nagród, dyplomów i wyróżnień. W uroczystościach wzięła udział Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Zabrza.

Rodzinne Ogrody Działkowe „Wiśnia” w Kończycach połączyły Dzień Działkowca z inauguracją dożynek. Podczas spotkania z udziałem Krzysztofa Lewandowskiego, zastępcy prezydenta miasta, wręczono przyznane przez Polski Związek Działkowców okolicznościowe odznaki „Zasłużony Działkowiec" oraz wyróżnienia za wzorowe użytkowanie działki.

Warto pamiętać, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu Rodzinne Ogrody Działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.

– To piękne oazy zieleni, które pełnią wiele ważnych funkcji zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i działań społecznych. Są miejscem odpoczynku po pracy, integracji z sąsiadami, a wśród starszego pokolenia także satysfakcjonującej pracy na świeżym powietrzu, przynoszącej obfite plony. Mamy nadzieję, że tak będzie jeszcze przez dziesiątki lat, a sprzyjać temu będzie współpraca z lokalnym samorządem, szczególnie przy rozwiązywaniu problemów infrastrukturalnych – mówili podczas uroczystości przedstawiciele Miasta Zabrze.


Źródło: Urząd Miasta Zabrze

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • wolfgang

    ..a moze przy okazji podac lokalizacje tych terenow!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.