Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Uczczono 74. Rocznicę Bitwy o Monte Cassino

  • Dodano: 2018-05-11 08:45, aktualizacja: 2018-05-11 08:51

10 maja w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Z tej okazji w kościele pw. św. Anny w Zabrzu odbyła się uroczysta msza św. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Wygłoszono też apel poległych.

W czwartkowych uroczystościach udział wzięli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Zabrzu, a także władze miasta na czele z zastępcą prezydenta Zabrza Janem Pawluchem, przedstawiciele służb mundurowych, Bractwa Kurkowego i stowarzyszeń oraz kombatanci.

Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał on w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu.

Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Szkoła Podstawowa nr 3, które od lat szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Mieszkaniec

    10 maja - to tak jakby obchodzić urodziny dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po terminie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.