Wiadomości z Zabrza

Uchodźcy z Ukrainy a opłata za śmieci. Czy trzeba korygować deklarację?

  • Dodano: 2022-04-26 14:00

Mieszkańcy Zabrza okazują wielkie serce i goszczą w swoich domach uchodźców z Ukrainy. Nie każdy z nich wie, że dodatkowy domownik oznacza dodatkową opłatę. 

Czy uchodźcy z Ukrainy są zwolnieni z opłat za śmieci? 

Sytuacja związana z opłatami za odpady komunalne w przypadku przyjęcia pod swój dach uchodźców różni się w zależności od decyzji samorządu miasta. W Rybniku takie osoby były przez dwa miesiące zwolnione z opłat i opłaty naliczane będą dopiero od maja. W Otwocku konieczne jest złożenie nowej deklaracji, ale za uchodźców płacić nie trzeba – dług zostanie umorzony, po złożeniu stosownego wniosku. Jak wygląda to w Zabrzu?

Zabrze: Opłata śmieciowa za uchodźców z Ukrainy

W Zabrzu nie przewidziano żadnych zmian w zasadach naliczania opłaty za wywóz śmieci w stosunku do uchodźców z Ukrainy. 

– Zgodnie z ustawą, jeśli zamieszkuje dodatkowa osoba, właściciel tej nieruchomości powinien skorygować deklarację – informuje Marta Unglik, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarowania Odpadami UM Zabrze.

Wszystkich, zarówno mieszkańców Zabrza jak i przybyłych uchodźców, obowiązują takie same zasady i każdego nowego mieszkańca należy zgłosić poprzez skorygowanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do 10. dnia następnego miesiąca.

– Jeżeli ktoś zamieszka np. w kwietniu, to do 10 maja właściciel nieruchomości ma czas na dokonanie korekty deklaracji – wyjaśnia Marta Unglik z Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

W sytuacji kiedy uchodźcy z Ukrainy przestaną z nami mieszkać, sytuacja będzie wyglądać podobnie - do 10. dnia następnego miesiąca będzie trzeba skorygować deklarację, jeśli tego nie zrobimy opłata za dodatkową osobę lub osoby wciąż będzie naliczana.

Ile kosztuje wywóz śmieci w Zabrzu?

Wysokość opłaty za odpady komunalne w Zabrzu pozostała niezmieniona od zeszłego roku.

– Pani prezydent nie zmieniła stawki i Rada Miasta to podtrzymała. Stawka nadal obowiązuje, a mamy nowy przetarg – podkreśla zastępca naczelnika Wydziału Gospodarowania Odpadami UM Zabrze.

Miesięczny koszt gospodarowania segregowanymi odpadami w Zabrzu to 24,20 zł za osobę. Jest to jedna z niższych kwot w regionie. Dla porównania w Rudzie Śląskiej miesięczny koszt od osoby to 30 zł, a w Katowicach 26,30.

Jak skorygować deklarację?

Deklaracje można składać w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Powstańców Śląskich 5-7 lub w biurze podawczym na Sali Obsługi Klienta przy ul. Wolności 286. Druki dostępne są na stronie zabrzańskiego urzędu TUTAJ oraz w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Powstańców Śląskich 5-7, a także w biurze podawczym na Sali Obsługi Klienta przy ul. Wolności 286.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Tom

    Najdroższa opłata za śmieci to chyba w Knurowie. Miesięcznie na osobę to koszt 32,20 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.