Czy to w ramach Erasmusa, czy też zupełnie prywatnie, podczas zagranicznego wyjazdu studenci powinni zadbać o bezpłatny dostęp do opieki medycznej. Mają do dyspozycji 3 sposoby. Poznajmy więc wady i zalety każdego z nich.
Status studenta daje możliwość kilku sposobów na dostęp do bezpłatnej opieki medycznej za granicą. Które z nich najlepiej sprawdzi się podczas zagranicznych wyjazdów?
Czy wyjazd za granicę dla studenta to dobry pomysł?
Młodzi dorośli mogą wyjechać za granicę z kilku powodów. Pierwszym skojarzeniem pewnie jest program międzynarodowej wymiany studenckiej Erasmus. W ramach jego studenci mogą na określony czas przenieść się na zagraniczną uczelnię i tam zdobywać nie tylko wiedzę, ale także wzbogacać się kulturowo. Dla wielu młodych ludzi tego typu wyjazd to bezcenne doświadczenie.
Jako osoby pełnoletnie celem zagranicznego wyjazdu może być również praca zarobkowa. Na całym świecie nie brakuje sezonowych ofert dla otwartych na nowe doświadczenia młodych ludzi. Wreszcie wyjazd może mieć czysto wypoczynkowy charakter i służyć jako forma relaksu po trudnej sesji.
EKUZ: karta, która dba o Twoje zdrowie
Przed wyjazdem jednym z punktów na liście obowiązków jest rozwiązanie kwestii dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Warto pamiętać, że opuszczając granice Polski, tracimy dostęp do systemu powszechnej ochrony zdrowia i każdorazowa wizyta u lekarza wiąże się z wystawieniem przez daną placówkę rachunku. Trzeba mieć na uwadze, że nawet prosta diagnoza przeziębienia i wystawienie niezbędnej recepty może się za granicą wiązać z kosztem równym kilkuset euro.
Studenci mogą zadbać o ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę poprzez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przysługuje ona każdej osobie, która jest ubezpieczona w NFZ i zapewnia możliwość korzystania z analogicznych systemów ochrony zdrowia za granicą.
Karta EKUZ jest świadczeniem bezpłatnym, dlatego wyposażenie się w takie ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę nic nie kosztuje i dla wielu młodych osób to z pewnością spory atut. Są jednak ograniczenia. Karta EKUZ nie obowiązuje wszędzie – jedynie na terytorium Unii Europejskiej. Nie obowiązuje jednak m.in. w Monako, Watykanie czy San Marino. Opłaty pojawiają się także w sytuacjach, kiedy zagraniczny odpowiednik NFZ-u nie pokrywa wybranych świadczeń. Przykładem może być konieczność pokrycia kosztu dojazdu karetki w Austrii czy 10 euro opłaty za każdy dzień pobytu w niemieckim szpitalu.
ISIC: zniżki i korzyści, ale czy ubezpieczenie na wyjazd za granicę?
Druga opcja dla studenta to międzynarodowa legitymacja studencka z ubezpieczeniem ISIC. Jest to rozwiązanie przygotowane głównie z myślą o międzynarodowej wymianie studenckiej, gdyż ISIC obejmuje chociażby ubezpieczenie NNW, którego wymagają niektóre zagraniczne uczelnie.
Karta działa na świecie od 1968 roku pod patronatem UNESCO i przysługuje wszystkim studentom. Wydawana jest w dwóch wariantach: z ubezpieczeniem lub bez ochrony. ISIC z ubezpieczeniem obejmuje ochronę w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia wynosi 20 000 zł) oraz kosztów leczenia (50 000 EUR) za granicą.
Atutem karty ISIC jest z pewnością stosunkowo nieduży koszt jak na ochronę, która może trwać maksymalnie 16 miesięcy. Dodatkowo masz do wyboru wariant, który oferuje liczne zniżki dla studentów. A wady? Za taką można uznać ograniczoną sumę ubezpieczenia oraz fakt, że ISIC nie funkcjonuje wszędzie. Trzeba również dopłacać za dodatkowe korzyści czy możliwość korzystania z karty w popularnych krajach jak Japonia, Kanada, USA czy Australia.
Ubezpieczenie turystyczne: i wiesz, że jesteś chroniony
Trzecia droga dla studenta to ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Wykupienie polisy często zapewnia najszerszy zakres ochrony, a także możliwość dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb. Karta EKUZ czy ISIC są rozwiązaniami, które są tańsze, jednak wymagają od studenta większej samodzielności, np. w poszukiwaniu pomocy medycznej czy znajomości przepisów. Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego, firmy zajmujące się ich sprzedażą udostępniają swoim klientom bardzo często dedykowane infolinie oraz wsparcie w załatwieniu spraw na miejscu.
Ubezpieczenie na podróż za granicę wyróżnia się na tym tle większą ochroną. Osoba ubezpieczona ma zapewnione nie tylko pokrycie kosztów leczenia czy odszkodowanie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dla przykładu w ofercie ubezpieczenia turystycznego Balcia, można liczyć także m.in. na:
- pokrycie kosztów w przypadku rezygnacji z podróży,
- zwrot kosztów utraconych przesiadek czy odwołanych lotów,
- rekompensata za zgubiony bagaż,
- pomoc prawa,
- pomoc medyczna.
Ubezpieczenie na wyjazd za granicę obejmuje zatem nie tylko pokrycie kosztów związanych np. z leczeniem urazu, ale również przydatne usługi. W ramach ochrony przysługuje doradztwo prawne, co pomoże Ci zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. Z kolei w przypadku choroby bądź urazu towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia wsparcie w zorganizowaniu pomocy medycznej.
Ubezpieczenie podróżne to zatem pełniejsza forma wsparcia studenta w obcym kraju. Osoba objęta takim ubezpieczeniem na podróż za granicę zyskuje nie tylko ochronę finansową, ale również praktyczne wsparcie na co dzień.