Wiadomości z Zabrza

Szpital Miejski w Zabrzu podpisał porozumienie z Centrum Onkologii

  • Dodano: 2019-10-23 09:30

Szpital Miejski w Zabrzu konsekwentnie specjalizuje się w terapii nowotworów.

Krokiem w tym kierunku jest zawarte w październiku porozumienie z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Składowskiej-Curie oddział w Gliwicach, dzięki któremu pacjenci chorzy na nowotwory zyskają możliwość szybszego leczenia operacyjnego.

Zgodnie z zapisami umowy o współpracy Szpital Miejski w Zabrzu i Centrum Onkologii w Gliwicach będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów chorujących na nowotwory. Lekarze obu placówek będą się spotykać na konsyliach, podczas których wspólnie zdecydują o przebiegu leczenia chorych. W zabrzańskim szpitalu odbywać się będą zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą kierowani do Centrum Onkologii w Gliwicach na chemioterapię lub radioterapię. Na współpracy obu placówek skorzystają też pracujący w nich lekarze – w planach są szkolenia i kursy poświęcone leczeniu nowotworów sutka i narządów rodnych.

Dobra współpraca naszej placówki z Centrum Onkologii w Gliwicach trwa od lat, jednak dzięki zawartemu formalnemu porozumieniu weszła na wyższy poziom - podkreśla dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. - Oba szpitale uzupełniają się w swych kompetencjach. Działające w ramach naszego szpitala Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się m. in. w operacjach z zakresu ginekologii onkologicznej. Nasi ginekolodzy i chirurdzy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei możliwość skorzystania z radioterapii lub chemioterapii w Gliwicach jest dla pacjentów naszego szpitala kluczowe w ich walce z chorobą.

Porozumienie obu placówek wpisuje się w założenia pakietu onkologicznego, zgodnie z którymi pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany. Czas od zebrania się konsylium lekarskiego do rozpoczęcia terapii nie powinien przekroczyć 14 dni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również