Wiadomości z Zabrza

Szesnastu funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu otrzymało awanse i odznaczenia

  • Dodano: 2020-02-20 09:45

Awanse i odznaczenia w 101. rocznicę powołania Służby Więziennej.

Szesnastu funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu otrzymało awanse i odznaczenia podczas uroczystej odprawy z okazji Święta Służby Więziennej.

8 luty...

to szczególny dzień dla wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej.  W dniu 8 lutego 1919 roku Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Dokument ten dał początek więziennictwu  w odradzającej się po 123 latach niewoli Polsce. Regulował on organizację i funkcjonowanie polskiego systemu penitencjarnego. Właśnie dlatego 8 lutego został ustanowiony świętem Służby Więziennej na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej,  a więc w  tym roku obchodzimy je już po raz dziewiąty. 

...za profesjonalizm, codzienny trud i zaangażowanie

W dniu 18 lutego 2020 roku w Zakładzie Karnym w Zabrzu odbyła się uroczysta odprawa z okazji święta Służby Więziennej podczas, której funkcjonariusze otrzymali awanse i wyróżnienia. 12 funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu otrzymało akty nadania wyższych stopni służbowych: 3 w korpusie chorążych i 8 w korpusie podoficerów i 1 w korpusie szeregowych.   Ponadto 4  funkcjonariuszom Minister Sprawiedliwości przyznał brązowe odznaki  ,,Za zasługi w pracy penitencjarnej”. 

Święto Służby Więziennej jest okazją nie tylko do  wspomnień  o historii naszej formacji, ale także uroczystą chwilą do złożenia podziękowań wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za ich codzienny wysiłek, dyspozycyjność, zaangażowanie oraz profesjonalizm decydujący o bezpieczeństwie zarówno wewnątrz jednostek penitencjarnych jak i całego społeczeństwa. W tym dniu chcę złożyć również serdeczne podziękowania Waszym rodzinom   oraz bliskim, którzy codziennie Was wspierają – powiedziała płk. Dorota Wyląg Dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu podczas uroczystej odprawy z okazji Święta Służby Więziennej.

Okręgowe obchody Święta Służby Więziennej

Zabrzańscy funkcjonariusze uczestniczyli również w okręgowych obchodach Święta Służby Więziennej, które odbyły się  17 lutego 2020 roku w  Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W uroczystości wzięli udział m.in.  Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, reprezentujący Ministra Sprawiedliwości - szef gabinetu politycznego Ministra Sprawiedliwości – Marcin Sławecki, szefowie służb mundurowych województwa śląskiego, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, władz samorządowych, środowisk akademickich, instytucji współpracujących ze Służbą Więzienną. Podczas uroczystości wręczono  akty nadania wyższych stopni służbowych oraz odznaczenia resortowe funkcjonariuszom Służby Więziennej. Awanse na wyższe stopnie służbowe w okręgu katowickim otrzymało 186 funkcjonariuszy Służby Więziennej. Minister Sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 34 odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 10 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

...wczoraj i dziś

Uczestnicy uroczystości mieli okazję zwiedzić dwie wystawy: 100 – lecie Służby Więziennej oraz specjalnie przygotowaną, podkreślającą miejsce uroczystości  -  wystawę plakatową obrazującą współpracę Służby Więziennej z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.

Wyjątkowy charakter uroczystości nadał występ Reprezentacyjnego Zespołu Wokalnego Służby Więziennej. 

Niewidoczni, ale istotni w systemie bezpieczeństwa

Służba Więzienna to trzecia co do wielkości formacja mundurowa w kraju. Na co dzień więziennicy wykonują trudne i często niebezpieczne obowiązki głównie za wysokim murem, są praktycznie ,,niewidoczni” dla społeczeństwa. Dlatego też w  101. rocznicę powstania Służby Więziennej w sposób szczególny warto zwrócić uwagę na istotną rolę jaką odgrywa w zapewnieniu wszystkim obywatelom bezpieczeństwa. Jesteśmy formacją profesjonalną, dobrze wykształconą, a teraz dzięki ustawie modernizacyjnej coraz bardziej nowoczesną. Cały czas rozwijamy się, a wszystko po to, aby jeszcze lepiej służyć ojczyźnie  i jej obywatelom.

W Zakładzie Karnym w Zabrzu służbę pełni 151 funkcjonariuszy oraz zatrudnionych jest 9 pracowników cywilnych. To właśnie oni codziennie dbają o bezpieczeństwo społeczeństwa, praworządne i humanitarne wykonywanie kary pozbawienia wolności oraz resocjalizację ponad 600 więźniów głównie poprzez: pracę, naukę oraz terapię. To bardzo trudne, odpowiedzialne i często niebezpieczne zadania – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.