Wiadomości z Zabrza

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odtworzyli słynne zdjęcie prof. Religi

  • Dodano: 2020-02-03 15:45

W nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku fotograf James L. Stanfield wykonał niezwykłe zdjęcie, na którym po przeprowadzeniu kilkunastogodzinnej operacji przeszczepu serca odpoczywa prof. Zbigniew Religa. Tuż obok na łóżku spoczywa pacjent, a w rogu widać wycieńczonego asystenta.

Fotografia została uznana przez National Geographic za najlepsze zdjęcie 1987 roku

Z okazji przypadającego na dzień 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji zdjęcie najpierw odtworzyli studenci z Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Uczelni Stanisława Staszica – chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na transplantologię i temat przeszczepu narządów. Zainicjowali oni tym samym akcję w mediach społecznościowych oznaczoną jako #religachallenge.

 

Pierwsi na wyzwanie odpowiedzieli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, ale rękawice podjęli także studenci ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Członkowie Studenckiego Towarzystwa Naukowego zdecydowali się przyłączyć do akcji - Marcin Kostuj, Marcin Bereś i Piotr Lewandowski wcielili się w role prof. Religi, jego asystenta oraz pacjenta, a fotografia została tym razem wykonana w sali Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.  

Warto przypomnieć, że to właśnie w Zabrzu miała miejsce pierwsza udana operacja przeszczepu serca, wykonana przez profesora Religę już w 1985 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również