Wiadomości z Zabrza

Strzelcy wyborowi z Zakładu Karnego w Zabrzu na podium

  • Dodano: 2019-04-30 11:00

3 osobowa drużyna z  Zakładu Karnego w Zabrzu stanęła na drugim stopniu podium  w IV Turnieju Strzeleckim o Puchar Dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu.

Zawody strzeleckie to nie tylko  rywalizacja, puchary i spora dawka sportowych emocji,  ale przed wszystkim okazja do doskonalenia umiejętności strzeleckich oraz integracji i  wymiany doświadczeń – podkreślają funkcjonariusze.

Sportowa rywalizacja

IV Turniej strzelecki o Puchar Dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu odbył się  26 kwietnia 2019 roku na strzelnicy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Racibórz. Imprezę sportową  patronatem objął Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach.  W zawodach udział wzięło ponad 80 zawodników m.in. z Zakładu Karnego w Zabrzu, Jastrzębiu Zdroju, Raciborza, Herb, Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Straży Granicznej w Raciborzu.  Strzeleckie zmagania podzielone były na trzy części. W pierwszej i drugiej brały udział 3-osobowe drużyny, w składzie 2 mężczyzn i  kobieta. W trzeciej części turnieju rywalizowali zaproszeni goście, m.in. włodarze miasta, komendanci służb mundurowych.

W ścisłej czołówce

W klasyfikacji drużynowej zabrzańska trójka w składzie: por. Mirosława Blachnik, st.sierż. Adam Połczyński oraz kpr. Dominik Galeja uplasowali się na drugim miejscu.  Na pierwszym stopniu podium stanęła drużyna z OISW Katowice. Warto zaznaczyć, że w jej skład wchodzi kpt. Mariusz Żyła – zbrojmistrz z Zakładu Karnego w Zabrzu. W klasyfikacji indywidualnej kobiet nasza koleżanka  z działu finansowego zajęła wysokie drugie miejsce. Mężczyźni również się spisali. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn zabrzańscy  funkcjonariusze znaleźli się w ścisłej czołówce. Kpr. Dominik Galeja zajął 6 miejsce (177 pkt), kpt. Mariusz Żyła miejsce 8 (174 pkt), a  st. sierż. Adam Połczyński  wystrzelał 155 pkt i zajął 11 lokatę.

Nie było łatwo, rywalizacja była bardzo wyrównana. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny udało mi się zająć tak wysoką lokatę. Sukces ten z pewnością zmotywuje mnie do jeszcze bardziej wytężonych ćwiczeń – powiedziała por.  Mirosława Blachnik.

Z mistrzowską precyzją

Pistolet P - 99 i Pm -  pistolet maszynowy to jednostki broni, z których z mistrzowską precyzją strzelali zawodnicy z Zakładu Karnego z Zabrzu. 

Gdy zajmuję stanowisko i biorę broń do ręki  jestem tylko ja i cel.  Nie liczy się nic więcej. Maksymalne skupienie, wyrównanie oddechu, przyjęcie odpowiedniej pozycji, zgranie przyrządów celowniczych – to elementy, których nie może zabraknąć, aby oddać strzał w dziesiątkę – zdradza  kpt. Mariusz Żyła -  Gdy trafiam w 10 czuje satysfakcję, że udało mi się zapanować nad emocjami, które podczas zawodów są ogromne. Lubię strzelanie bo to sport, który pozwala na chwilę się zatrzymać, wyciszyć, skupić, skoncentrować.  Strzału nie można oddać od tak sobie, z biegu - mówi. To oderwanie się od codzienności,  odciążenie umysłu po ciężkim dniu czy nawet tygodniu pracy - dodaje.

...odpowiedzialność, stres, niebezpieczeństwo...

Zawód funkcjonariusza Służby Więziennej  jest bardzo odpowiedzialny, stresujący i niebezpieczny. Na co dzień mamy bowiem do czynienia z najgroźniejszymi przestępcami,  wielu z nich ma zaburzenia osobowości oraz wysoki poziom agresji. Nigdy nie wiemy kiedy z pozoru zwyczajna sytuacja może przerodzić się w zagrażającą życiu lub zdrowiu funkcjonariuszy,  skazanych lub osób postronnych ( np. podczas udzielania świadczeń medycznych w publicznej placówce zdrowia, transportu do innej jednostki) – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.   Dlatego też od funkcjonariuszy wymaga się wysokiej sprawności psychofizycznej oraz umiejętności szybkiego  i profesjonalnego reagowania w sytuacjach ekstremalnych. W związku z tym  w Zakładzie Karnym  w Zabrzu cyklicznie organizowane są szkolenia doskonalące, dzięki którym funkcjonariusze podnoszą swoją wiedzę i umiejętności - dodaje.

Swoje umiejętności strzeleckie funkcjonariusze doskonalą również podczas zawodów strzeleckich.

Szkolimy się by było jeszcze bezpieczniej

Ostatnie kwietniowe szkolenie odbyło się na strzelnicy Towarzystwa Strzeleckiego „Temida” mieszczącej się w hali MOSiR w Zabrzu.  Zajęcia na strzelnicy pozwalają  funkcjonariuszom  połączyć teorię z praktyką. Zabrzańscy funkcjonariusze pod fachowym okiem kpt. Mariusza  Żyły  - zbrojmistrza i strzelca wyborowego -  ćwiczyli odpowiednią postawę strzelecką, celność, a przede wszystkim bezpieczną  obsługę broni.  A wszystko po to, aby te umiejętności weszły im w krew, były niejako automatyczne.  Bo w sytuacji zagrożenia, gdy chodzi o ludzkie życie bądź zdrowie nie ma czasu na wahanie. Wtedy liczy się każda sekunda. Doskonale wiedzą o tym funkcjonariusze, dlatego chętnie biorą udział w tego typu szkoleniach. Efekty ćwiczeń widać gołym okiem m.in.  po osiąganych wynikach w różnych turniejach – dodaje z uśmiechem ppor. Katarzyna Jabłońska.

Strzelcy wyborowi z Zakładu Karnego w Zabrzu na podium

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Zakład Karny w Zabrzu - ppor. Katarzyna Jabłońska

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.