Wiadomości z Zabrza

Sprawdź gdzie i kiedy mozesz oddać krew w Zabrzu!

  • Dodano: 2019-12-10 14:45

Tylko w szpitalach i klinikach województwa śląskiego dziennie potrzebnych jest ponad 200 litrów krwi. Jej oddanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego leku może pomóc nawet trzem osobom.  Sprawdźcie, kiedy ambulans pojawi się w Zabrzu.

Już 16 grudnia na Placu Wolności od godziny 11 do 14:30 będzie dyżurował specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które chcą pomóc potrzebującym.

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego leku może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia. Codziennie Centrum wydaje od 200 do 250 litrów tego cennego leku, zaopatrując w ten sposób 154 szpitale i kliniki regionu śląskiego. Krew należy do najpotężniejszych leków, którymi dysponuje współczesna medycyna.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Zabrzu?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
Plac Wolności 16 grudnia 11.00-14.30
Plac Wolności 23 grudnia 11.00-14.30
Plac Wolności 30 grudnia 11.00-14.30

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.