Wiadomości z Zabrza

Śląskie Centrum Chorób Serca: Rekordowe sukcesy w transplantacjach serca i płuc w 2023!

  • Dodano: 2024-01-03 09:00

Sto transplantacji serc oraz płuc wykonał w 2023 roku zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest to najlepszy wynik wśród ośrodków przeszczepiających narządy klatki piersiowej w naszym kraju. Po raz kolejny w Zabrzu wykonano również najwięcej transplantacji u dzieci.

Rekordowe wyniki transplantacji narządów w 2023 roku w Zabrzu

Zabrzańscy transplantolodzy wykonali w 2023 roku 53 transplantacje serca oraz 47 transplantacji płuc, w tym łącznie 11 przeczepień narządów u osób poniżej 18 roku życia.

 To był dobry rok dla naszych pacjentów. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po oddaniu nowego pawilonu pracuje pełną parą. Wykonujemy rocznie około stu transplantacji narządów klatki piersiowej z bardzo dobrymi wynikami. Jesteśmy również jednym z niewielu ośrodków w Europie, który z powodzeniem realizuje program transplantacji serc oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. To ogromna, zespołowa praca wielu ludzi – wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Przybyłowski dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Innowacyjne sukcesy i wyjątkowe przypadki transplantacji w zabrzańskim SCCS

W ubiegłym roku w zabrzańskim ośrodku po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom organy pobrane poza granicami Polski. Udało się to dzięki współpracy międzynarodowej koordynatorów transplantacyjnych. Dwa serca do przeszczepów zostały pobranie w szpitalach w Czechach.

Kolejnym sukcesem zespołu zabrzańskiej placówki, w marcu 2023 roku było wykonanie transplantacji płuc u pacjenta z rzadką chorobą genetyczną, powodującą trwale uszkodzenie płuc i oskrzeli. Była to druga taka operacja na świecie.

W grudniu natomiast wykonano transplantację płuc u pacjenta, który przez 70 dni czekał na zabieg ratujący życie podłączony do urządzenia zastępującego pracę serca i płuc w stanach skrajnej niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Zabrzańscy transplantolodzy: bohaterowie historii ratujących życie

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Polsce wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno-naukowo-szkoleniowym, zajmującym się nowoczesną diagnostyką i terapią schorzeń układu sercowo-naczyniowego u dorosłych i dzieci. Placówka jest także jednostką prowadzącą działalność naukową oraz badawczo-rozwojową w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, transplantologii oraz diabetologii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również