Wiadomości z Zabrza

Sklepowy złodziej z policyjnym dozorem. Łupem padł... alkohol i papierosy

  • Dodano: 2021-08-04 17:00

23-latek wpadł w ich ręce policjantów z Komisariatu V policji w Zabrzu. Mężczyzna usłyszał zarzuty za kradzież szczególnie zuchwałą. Decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

Mieszkaniec Zabrza usłyszał cztery zarzuty dotyczące dokonania na przełomie lipca i sierpnia kradzieży zuchwałych na szkodę placówek handlowych zlokalizowanych w rejonie osiedla Helenka w Zabrzu. W toku postępowania policjanci zabezpieczyli materiał dowodowy w postaci cyfrowych zapisów monitoringu ze sklepów, w których podejrzany dopuścił się zarzucanych mu czynów.

Zabrzanin kradł głównie papierosy i alkohol. Podejrzany działał bez żadnych skrupułów, lekceważąc wagę czynu. W żaden sposób nie ukrywał swojej tożsamości. Nie przejmował się tym iż doskonale znany jest pracownikom sklepów.

Kradzieży, dokonywał w sklepach, w których na co dzień robił zakupy

Podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanych czynów. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

W czerwcu 2020 r. doszło do zmiany kodeksu karnego, w którym wskazano nowy typ przestępstwa, dotyczący kradzieży określanej mianem zuchwałej. Kradzież szczególnie zuchwała zachodzi wtedy, gdy jej sprawca – zabierając mienie w celu przywłaszczenia – swoim jawnym zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy, lub otoczenia, obliczoną na zaskoczenie lub zastraszenie, a w szczególności wtedy, gdy stosuje przemoc w postaci niestanowiącej jednak gwałtu na osobie. W przypadku kradzieży szczególnie zuchwałej istnieje brak granicy kwotowej koniecznej do stypizowania czynu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.