Wiadomości z Zabrza

Sklepowy złodziej z policyjnym dozorem. Łupem padł... alkohol i papierosy

  • Dodano: 2021-08-04 17:00

23-latek wpadł w ich ręce policjantów z Komisariatu V policji w Zabrzu. Mężczyzna usłyszał zarzuty za kradzież szczególnie zuchwałą. Decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

Mieszkaniec Zabrza usłyszał cztery zarzuty dotyczące dokonania na przełomie lipca i sierpnia kradzieży zuchwałych na szkodę placówek handlowych zlokalizowanych w rejonie osiedla Helenka w Zabrzu. W toku postępowania policjanci zabezpieczyli materiał dowodowy w postaci cyfrowych zapisów monitoringu ze sklepów, w których podejrzany dopuścił się zarzucanych mu czynów.

Zabrzanin kradł głównie papierosy i alkohol. Podejrzany działał bez żadnych skrupułów, lekceważąc wagę czynu. W żaden sposób nie ukrywał swojej tożsamości. Nie przejmował się tym iż doskonale znany jest pracownikom sklepów.

Kradzieży, dokonywał w sklepach, w których na co dzień robił zakupy

Podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanych czynów. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

W czerwcu 2020 r. doszło do zmiany kodeksu karnego, w którym wskazano nowy typ przestępstwa, dotyczący kradzieży określanej mianem zuchwałej. Kradzież szczególnie zuchwała zachodzi wtedy, gdy jej sprawca – zabierając mienie w celu przywłaszczenia – swoim jawnym zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy, lub otoczenia, obliczoną na zaskoczenie lub zastraszenie, a w szczególności wtedy, gdy stosuje przemoc w postaci niestanowiącej jednak gwałtu na osobie. W przypadku kradzieży szczególnie zuchwałej istnieje brak granicy kwotowej koniecznej do stypizowania czynu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.