Wiadomości z Zabrza

Ruszyło głosowanie w Zabrzańskim Budżecie Obywatelskim! Do wyboru blisko 80 projektów

  • Dodano: 2023-09-11 09:30

Trwa X edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Znamy już ostateczną listę projektów, które zostały skierowane pod głosowanie. 12 października dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. Do podziału czeka 6 mln 600 tys. zł. Kwota ta podzielona zostanie na 21 puli dzielnicowych oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł. Przed nami głosowanie. Ten etap rozpoczyna się już w dzisiaj, 11 września i potrwa ponad dwa tygodnie – do 28 września.

X edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego

Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 79 wniosków. Negatywna ocena prawno-techniczna zapadła w przypadku siedmiu wniosków. Wpłynęło jedno odwołanie – po rozpatrzeniu projekt dopuszczono do głosowania. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na siedem projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. „Sportowe Osiedle Kotarbińskiego” — boisko wielofunkcyjne — etap III; „Miejsca wypoczynkowe, zielony park na Zaborzu / Porembie, remont sali gimnastycznej w SP 18, remont boiska wielofunkcyjnego na SP 16”; „Fajne Zabrze -infrastruktura rowerowa i bezpieczeństwo pieszych czy Zabrze dla dzieci – budowa linarnium oraz zestawów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów” oraz 72 projekty dzielnicowe.

Najwięcej projektów, bo po sześć, skierowano do głosowania w dzielnicach Centrum Południe, Helenka i os. Mikołaja Kopernika, gdzie zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: Sportowo-sensoryczny ogród zabaw oraz Budowa placu zabaw dla dzieci, oraz siłowni plenerowej dla dorosłych w dzielnicy Centrum Południe; projekt „Sportowa Helenka – zestawy do ćwiczeń sprawnościowych” w Helence czy też „Boisko do piłki nożnej na Koperniku — modernizacja i remont osiedlowego boiska” na os. Mikołaja Kopernika.

Kto może oddać głos?

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem. W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem.

Każdy mieszkaniec chcący głosować przez internet będzie zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

– W tym roku w naszym mieście odbywa się dziesiąta edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Doświadczenia i efekty poprzednich edycji pokazują wyraźnie, że mieszkańcy chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach i nie brakuje im ciekawych pomysłów, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna ma szansę jeszcze bardziej rozkwitnąć – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie zabrzan budżetem obywatelskim i możliwościami, jakie on daje. Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Każdy zabrzanin może mieć swój udział w pozytywnych przemianach, jakie przechodzi nasze miasto. Dziś możemy nie tylko korzystać z nowych inwestycji i przedsięwzięć, ale samemu je kreować, dostrzegać potrzeby i podpowiadać, które są tymi najpilniejszymi. Zachęcam Państwa do udziału w głosowaniu. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować na co mają być wydatkowane pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego – dodaje prezydent Zabrza.

Więcej nt. X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo TUTAJ.

Ruszyło głosowanie w Zabrzańskim Budżecie Obywatelskim! Do wyboru blisko 80 projektów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również