Wiadomości z Zabrza

Rok 2022 będzie kolejnym rokiem nowych inwestycji

  • Dodano: 2022-01-31 10:15

Nowe centrum przesiadkowe, zakończenie termomodernizacji Szpitala Miejskiego w Zabrzu, czy też przedłużenie alei Korfantego – to tylko kilka przykładów inwestycji, które realizowane będą w naszym mieście w 2022 roku. Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa Miasto Zabrze nie zwalnia tempa i realizuje kolejne projekty, które służyć będą zabrzanom. Właśnie dlatego, aż co czwarta złotówka tegorocznego budżetu Miasta Zabrze zarezerwowana została na inwestycje.

– Nowe życie zabytkowych obiektów usytuowanych w naszym mieście spotyka się z zainteresowaniem miłośników architektury. Pieczołowicie odrestaurowane budynki nie tylko budzą zachwyt, ale także służą mieszkańcom AdmiralsPalast, który udało się nam pozyskać również będzie zrewitalizowany. Choć przed nami ogrom pracy i nakładów, to patrząc na ten przepiękny obiekt, jestem pewna, że warto podjąć to wyzwanie komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wysokość budżetu Zabrza na ten rok to ponad 1,1 mld zł.

Aż 263 mln zł z tej kwoty, czyli najwięcej od 2010 roku, zostanie przeznaczone na oczekiwane przez wszystkich zabrzan inwestycje. Wśród nich znajdą się dalsze termomodernizacje szkół i przedszkoli, nowe trasy rowerowe i drogi; udostępniona dla turystów zostanie też wieża ciśnień przy Zamoyskiego.

Niebawem ruszy również budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Zastąpi ono wysłużoną już "Belkę". Koszt inwestycji to prawie 55 mln zł. Przy placu Dworcowym uruchomiony został właśnie tymczasowy dworzec autobusowy, który funkcjonuje między pocztą a dworcem PKP, czyli na obecnym obszarze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Nowe oblicze zyskują także zabrzańskie placówki oświatowe

Najnowszą z ukończonych inwestycji jest Przedszkole nr 23 przy ul. Ślęczka. Aktualnie prace termomodernizacyjne dobiegają końca m.in. w Przedszkolu nr 36 (ul. Heweliusza), w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego (ul. 3 Maja) czy w Zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych (ul. Franciszkańska).

Z myślą o mieszkańcach w tym roku nadal sukcesywnie będą realizowane największe inwestycje w historii działalności Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Projekt ten przewiduje budowę sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka. To kolejne działanie zmierzające do poprawy jakości powietrza w Zabrzu.

Renowacja Wieży Ciśnień

Już na wiosnę turyści oraz mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekty prac renowacyjnych przeprowadzonych w Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego, oraz w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja. Wieża dostarczy niesamowitych wrażeń każdemu, który odwiedzi przeszklony taras z widokiem na panoramę Zabrza. W Muzeum będziemy mogli natomiast zobaczyć m.in. pieczołowicie odnowioną zabytkową Salę Witrażową.

Z myślą o turystach i mieszkańcach Zabrze uratuje kolejny ważny punkt na architektonicznej mapie naszego miasta. Po podpisaniu stosownych umów staliśmy się właścicielem byłej siedziby hotelu AdmiralsPalast. Planowane przez Miasto Zabrze prace modernizacyjne pozwolą nadać obiektowi nowe funkcje i udostępnić go mieszkańcom. Hotel to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur!

Nowe schronisko dla zwierząt

Realnych kształtów nabiera już nowe schronisko dla zwierząt, które powstaje przy ul. Bytomskiej. Mimo zimowej aury prowadzone są tu intensywne prace budowane. Gotowych jest już 70 procent boksów dla psów, które budowane są w technologii żelbetowej prefabrykowanej. Znaczna ich część jest też już zadaszona stropami żelbetowymi. Koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Rok 2022 rozpoczął się sukcesem zabrzańskiej strefy ekonomicznej w Mikulczycach, gdzie sprzedana została ostatnia wolna działka! Nabycie przez firmę Droma terenu o powierzchni 2,1 ha za kwotę 2 mln 700 tys. zł brutto zamknęło proces sprzedaży nieruchomości w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Komentarze (2)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również