Wiadomości z Zabrza

Rezygnacja z umowy najmu okazjonalnego

  • Dodano: 2023-02-28 13:30, aktualizacja: 2023-03-02 08:40

Najem okazjonalny to popularna, wygodna i bezpieczna dla obu stron umowy. Oczywiście wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zaliczamy do nich przede wszystkim konieczność wskazania przez najemcę innego lokalu, do którego przeniesie się w razie złamania postanowień umownych. Poza tym umowa najmu zawierana jest na czas określony, co utrudnia jej rozwiązanie w terminie wcześniejszym. Zdarza się jednak, że najemca chce wypowiedzieć tę umowę. Czy to możliwe? Czy da się zrezygnować z najmu tuż po podpisaniu umowy, ale jeszcze przed przeprowadzeniem się do mieszkania?

Rozwiązanie umowy zawartej na czas określony

Jak już wspomniano, umowa najmu okazjonalnego zawierana jest zwykle na czas określony. Z tego powodu nie można jej swobodnie wypowiedzieć w dowolnym czasie bez podania przyczyny. Taka możliwość pojawia się tylko w przypadkach określonych w ustawie lub w samej umowie.

Mowa o akcie prawnym, jakim jest ustawa o ochronie praw lokatorów (ąŚ) z 2001 roku. Na mocy jej art. 19 „umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy”. Należy także przytoczyć istotne zapisy z art. 11 ust. 2 pkt 1–3 stosowane do najmu okazjonalnego: „nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

  • mimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
  • jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
  • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela”.

Zgodnie z powyższym to właścicielowi przysługuje prawo rozwiązania najmu okazjonalnego – w określonych przypadkach, gdy to najemca dopuszcza się wymienionych nieprawidłowości. Jak widać, lokatorzy mają w tym zakresie mniejsze prawa – chyba że postanowienia umowy zawierają jakieś korzystne zapisy lub dojdzie do zawarcia porozumienia stron.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Zapisy umowy najmu okazjonalnego

Zawarcie umowy najmu na czas określony powoduje więc trudności z wypowiedzeniem jej we wcześniejszym czasie. W razie naruszeń najemcy związanych z różnymi kwestiami, właściciel ma prawo obrony swojej własności. Niestety najemca nie może w dowolnym momencie zrezygnować z zawartego stosunku prawnego.Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by także inne przypadki wypowiedzenia umowy pojawiły się w samej jej treści. W prawie polskim istnieje zasada swobodnego kształtowania umów. Dzięki temu można i warto wskazać w podpisywanej umowie określone sytuacje, gdy jedna lub druga strona mogą rozwiązać wcześniej umowę. Czasami też stosowany jest zwrot „z ważnych przyczyn”.

Jeśli tuż po podpisaniu umowy przyszli lokatorzy decydują, że jednak nie chcą zawrzeć tego stosunku, rozwiązanie umowy możliwe jest także na mocy porozumienia stron. Zawsze bowiem warto próbować dogadać się z właścicielami. W niektórych sytuacjach uda się dojść do porozumienia – zwłaszcza jeśli w grę wchodzą np. nieoczekiwane okoliczności życiowe.

Więcej informacji na Prawo-mieszkaniowe.info

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.